| Cristianauto a întrebat:

Salut,sunt inca elev al liceului si as dori sa ma fac pompier,as dori sa stiu care sunt ramurile adica cea mai joasa sa zicem pompier,subofiter,... facultati unde se intra,din ce se intra,care sunt sansele,e greu, pe ansamblu o parere generala! multumesc dau si funda!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In cadrul Academiei de politie este facultatea de pompieri, de unde iesi cu grad de ofiter.
Exista o scoala de subofiteri de pompieri la Boldesti, langa Ploiesti-jud, Prahova http://www.scoaladepompieri.ro/admiterea.htm
In plus, poti fi si soldat simplu pompier, adica te poti angaja ca soldat de armata la arma pompieri. Materiile la care se da examen la admiterea la ofiteri sau subofiteri le gasesti pe site-ul fiecarei institutii in parte, dar conteaza mult si conditia fizica - la ofiteri este proba eliminatorie proba sportiva. Acum de greu sau usor - e foarte relativ ce inseamna greu sau usor, depinde de ce stii, ce vrei sa faci, daca faci asta din pasiune sau doar ai "picat" pe-acolo din intamplare. In principiue este o meserie dificila, cu riscuri mari, regimul militar in sine nu este "gradinita" dar daca te gandesti sa faci asta cred ca deja jumatate din conditii le indeplinesti :) Succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare facultate de pompieri stiu ca este la academia de politie.

Mai multe informatii gasesti pe site-ul lor, adica aici.

http://www.academiadepolitie.ro/facpmp/

Sper ca te-am putut ajuta! O zi buna!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă vrei să devii pompier, trebuie să dai la Academia din Bucureşti, la Facultatea de Pompieri, de unde vei fi ofiţer întâi.

Multă baftă!