| protozoidzZOOM a întrebat:

Salut!
Sunt indecis în luarea unei decizii legate de facultate, nu știu ce sa aleg ( administrație publica sau științe politice).
Știu ca perspectivele de cariera sunt asemănătoare însă vreau sa știu care din ele este încărcată cu mai puține materii nefolositoare și care din ele este mai "ușoară". Spun ușoară pentru ca o sa fac o alta facultatea pe lângă aceasta și trebuie sa știu cum o sa ma impart ca să zic asa happy

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ce meserie te învată
Cu cati bani este platita acea meserie!?
Si gata in functie de cate sanse reale ai sa te angajezi in mod real concret

Prefate acum ca ai facut acea facutate si cauta loc de munca

Vezi care ar fi sansele sa poti castiga azi in mod real o pâine si o bucata de salam pama cand apune soarele
Din acea meserie

Sa nu mai zicem chirie detergent sotie copii si alte cheltuieli

Asa ca eu iti recomand sa faci orice care este căutat
De exemplu tinichigiu vopsitor auto
Mecanic auto

Nu zic neaparat asta
Ci ți-am dat doar un exemplu ca sa înțelegi ca unii oameni castiga bani pe loc
Acum am schimbat carburatorul acum am bagat bani reali in buzunar
Acum am nevoie de job
Acum gasesc sigur si garantat loc de munca

| trophin a răspuns:

Adm publica... Dar st politice ar fi mai schon

| and0ra a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Stiintele politice au o varietate mai mare asupra posturilor si domeniilor decat administratia publica. De materii nu stiu, dar as zice ca administratia publica e mai usoara.