| NemNUZ a întrebat:

Salut, sunt la profilul filologie (franceza) e destul de frumos aici si usor dar acum am aflat ca de pe clasa a XI-a nu o sa mai fac chimie, fizica, mate si cel mai important biologie, eu vreau sa dau la medicina, am in plan sa ma mut dar doar de pe clasa a XI-a, credeti ca ma va afecta mult lipsa orelor, adica vreau sa spun ca la bio-chimie fac mai multa chimie si biologie deci e in avantajul lor, dar am mai si auzit ca la admitere la facultate cerintele difera destul de mult fata de liceu, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Hai sa te ajut si eu pe tine:D

Da, cerintele difera. Pentru biologie, ca sa intrii trebuie sa "visezi" cartea asta:
http://www.librarie.net/......ciu-Bogdan (ma rog, asta cereau pentru la noi, nu bag mana in foc ca corespunde fiecarei facultati de medicina).

Apuca-te din timp sa o inveti si cu biologia te-ai asigurat (pentru admitere ma refer). Cartea de grile pentru biologie e facuta numai si exact dupa acea carte de biologie si daca o stii, poti face grilele fara probleme. Cartea de grile nu stiu daca o gasesti pe internet dar o vei putea cumpara de la facultatea de medicina din orasul tau.

Pentru chimie, e mai urata treaba. Nu stiu daca e un manual dupa care trebuie sa lucrezi dar cel mai mult te-ar ajuta daca ai lucra cu un profesor ( ma refer sa mergi la niste meditatii). Eu am mai reusit sa fac unele probleme cu ajutorul caietelor(in liceu am facut multa chimie cu o super profa... si asta m-a ajutat). Si o am si pe mama,care e profa la facultate ( nu la medicina, la alta) si preda ceva asemanator biochimiei si ma poate ajuta.

Acum referitor la cat de greu e la medicina... pai nu prea e. Anatomia si biochimia sunt de baza. Pe langa astea, mai sunt multe materii asa, de umplutura unde trebuie sa inveti numai, nu necesita bataie de cap.
Cu anatomia, daca inveti treptat, iese bine. Eu asa am luat ieri 10 la examenul de anatomie. Primul meu examen :)). Am invatat si am stiut.
La biochimie, iti vor da ei sa cumperi o carte iar apoi cu cateva saptamani inainte de examen profesorul ar trebui sa va dea o lista cu subiecte (noi avem 230 de subiecte) pentru examen. Si pe baza cartii, raspunzi la intrebari si le inveti. Ca 4-5 din alea vei extrage la examen si trebuie sa le fi invatat.
Nu trebuie sa stii nu stiu cata chimie :-j Intr-adevar sunt probleme, dar cum am zis, poti merge la un prof sa te invete. In rest si aici e numai de "toceala".

Sper sa te ajute.

5 răspunsuri:
| daydreamer a răspuns:

Cunosc pe cineva care a preferat sa ramana pe filo pentru ca sunt ore mult mai usoare decat la mate-info si a facut pregatire in clasele a 11-a si a12-a (la biologie si chimie). Daca iti permiti, te sfatuiesc sa faci la fel pentru ca pogramul filo e mai liber.

| NemNUZ explică (pentru daydreamer):

Si a intrat la facultate?

| kx123 a răspuns:

Buna, si eu sunt a 8-a si o sa ma duc la bio-chimie, deoarece vreau la medicina. Si in general la o facultate de medicina iti cere chimia pe clasa 11-a si biologia tot cam asa. Deci du-te la bio-chimie, te va ajuta.

| elysi a răspuns:

Cam toata biologia de care ai nevoie la admiterea la medicina se invata in clasa a XI-a. Deci daca te muti la timp la mate-info ca sa faci clasa a XI-a acolo nu o sa ai probleme happy

| Atty93 a răspuns:

Eu am terminat la filololgie si am facut greseala sa nu ma mut la un alt profil ( caci toate sunt mai folositoare decat filologia ) deoarece nu vroiam din cauza prietenilor din clasa de filo, ceea ce a fost ceea mai mare prostie din viata mea, deoarece anii de liceu se termina rapid, iar colegii merg fiecare unde vor.Deci ce vreau sa zic: eu doar in clasa a XI-a m-am trezit sa dau la medicina,n-am intrat,desi am umblat la ore de bio si chime,am dat foarte multi bani, dar Intr-adevar la admitere ai nevoie doar de materia de XI de bio si de chimie, dar eu te-as sfatui sa te muti la bio chimie cat se poate de repede, o sa-ti fie mult mai usor sa inveti, sa intri in ritm ( deoarece la filo nu faci nimic ) si sa nu mai vorbesc de integrare in noua clasa...