| dombom a întrebat:

Salut, sunt pe a 12-a si am nevoie de o parere pentru alegerea facultatii. Vreau sa fac o facultate decenta, dar care totusi iti lasa ceva timp limber. Dintre UBB Cluj, UTCN ETTI si UTCN AC, care are nivelul de dificultate mai ridicat si care are nivelul mai scazut?(orice sfat in plus e bine venit)

5 răspunsuri:
| AdrianaBacescu a răspuns:

UBB Cluj e cel mai bun dintre toate.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vrei sa zici ca esti IN sau INTR-A XII-a, fiindca "pe a 12-a" nu te poti urca, dar poti fii IN CLASA respectiva.
Atentie la exprimare, fiindca la examenul de BAC te depuncteaza.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dintre cele 3 eu as lua UBB. E destul de renumita, probabil și destul de buna.

| catalin09023 a răspuns:

Salut, sunt la UTCN ETTI.

Depinde ce vrei sa faci in viata, sau cum sa scapi mai repede de viata laughing
Da, UBB INFORMATICA (nu se aplica si altor facultati) este mai presus decat cele 2 (ETTI & AC de la UTCN).
Ideea e urmatoarea:

La UBB Informatica faci informatica pura (software). Ei in anul 1 deja sunt la al 2 lea limbaj de programare (Phyton, C/C++), pe cand UTCN e abia la primul si nu-l schimbam pana in anul 2 (C/C++).

La UTCN ETTI vei face matematica de te doare capul (Analiza, Matematici Speciale, Algebra, Ecuatii diferentiale - unele la un nivel mai avansat decat FMI UBB laughing, fizica multa, electronica o gramada + putina programare ("joaca de copii") unde va trebui sa calculezi o varsta laughing sa faci un site in HTML/CSS/JS;

La UTCN AC, privind programarea, e cam aceeasi treaba ca la ETTI, dar din cate am inteles de la cei din ani mai mari - cei de la ETTI sunt mai cautati pentru ca sunt mai "specializati" si cuprind mai multe arii de expertiza happy

Examene:
UTCN ETTI - pe baza de dosar
UBB FMI - concurs de admitere
UTCN AC - concurs admitere + medie bac. (au ei o formula mai ciudata)

Deci, pentru binele tau, recomand UBB FMI (aici neffind vorba de FSPAC, studii politice sau alte facultati echivalate cu 0 din cadrul UBB)
A doua facultate, chiar daca nivelul de dificultate este ridicat si o sa te trezesti cu restante, ETTI.
A treia, AC.

| Casi4 a răspuns:

O întrebare: dacă la început 17.07. 1013 ești admis la buget la Etti și la rezultatele de pe 26.07. 2023 apari pe lista la ACE cu taxa, poți alege?