| Anonim448 a întrebat:

Salut, sunt student la Academia de Politie, Poliția de Frontiera, întrebarea mea este, cat de greu este, ca după ce termin academia și continuarea studiilor respectiv masteratul sa ma pot transfera la DGA? In ultimul timp am vazut încadrarea din sursa externa, însă de mutări din interiorul sistemului nu

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot realiza numai atunci cand esti deja angajat intr-o sectiune si vrei sa te transferi in alta, daca a iesit vreun post vacant si numai participand la un concurs de ocupare al acelui post, alaturi de alti zeci de colegi. evident ca cine-i mai bun, ocupa postul.
Daca tu nu esti angajat nicaieri, cum crezi ca se poate realiza un asemenea transfer?
Nu se poate, iti spun eu!
Termina-ti intai academia, angajeaza-te, stai cativa ani sa poti capata experinta si sa iti faci masterat eventual si apoi poti participa la cocursuri de ocupare a unui post la DGA.