| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Știe cineva dacă la secția de Info de la FMI Univ București se fac cursuri de Java și C# într-unul din cei 3 ani? Știu că au schimbat recent programa și în primul an se face Python, C și C++, dar n-am auzit nimic de Java sau C#.

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Pai uita te pe programa, daca s-a schimbat recent. Poti întreba pe cei de anul 2 sau 3.

Sincer, nici nu mi as face griji. Java si C# sunt simplificari din C++

Diferentele de sintagma intre c++ si java si c# sunt oarecum triviale.

Api-urile, da, fac o diferență mare, dar na, logica e aceeasi, include sau import.

In c++ ai manual memory management, which can be a nightmare. In celelalte nu esti nevoit sa te preocupe deloc.

In c++ ai compilația care poate fi si ea un cosmar. In Java si c# iarasi e usor.

Asa ca, sa treci de la c++ la java si c# e oarecum trivial. Daca esti expert in a conduce manual, te vei descurca de minune si cu o mașină cu cutie automata.

| RazvanNicolae48 a răspuns (pentru carevaescu):

Da, stiu ce zici, nu prea conteaza limbajul, gandirea ca programator e importanta, dar totusi la angajare conteaza din pacate happy. Am citit multe anunturi unde cereau macar 2 limbaje sa fie cunoscute dintr-o lista unde erau C/C++/Java/Python/C#. Mna, oricine cu facultate de info probabil va cunoaste macar 2, dar da mai bine sa fie mai multe si d-aia intrebam. Ma voi ocupa cu niste cursuri suplimentare pentru C# si Java in cazul in care nu mai sunt in programa (sau n-au fost niciodata in primul rand). Multumesc de raspuns!

1 răspuns: