| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Știți cumva niste tehnici eficiente de îmbunătățire a vitezei? In prezent scot 9 secunde si vreau sa ajung macar la 7.Sunt,,varza" la sport din cauza sedentarismului, nu pentru ca nu as putea.Probele de la școală au fost singurele dați in care eu am alergat si am mai alergat doar ocazional.Mai am 2 ani jumate pana la probe si nu prea stiu ce as putea face.Am 1.75 si cred ca vreo 60-70 kilograme.Nu vreau sa las proba de sprint sa îmi nenorocească visul, așa ca am de gând sa trec la fapte.Fac in fiecare zi genuflexiuni cu săritură(20 repetări)+fandări cu saritura+(tot 20 de repetări). Credeți ca sunt eficiente aceste antrenamente?

3 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Da,bineinteles ca ajuta la tonus. Tot ce trebuie sa faci este sa perseverezi, zi de zi. Alearga cat poti de des. Ca sa poti alerga mai repede trebuie mai intai sa poti alerga mai mult! Incearca sa nu alergi doar pe suprafete plane, diversifica (asta nu inseamna ca alergi pe pereti). Si fa-ti un program. Uite un site care te ajuta. http://runningmag.ro/......mai-rapid/ Bafta.

| Evolution a răspuns:

Ca sa fii bun la o proba, trebuie sa exersezi de mai multe ori proba respectiva (logic).
Vrei sa alergi mai repede? atunci alearga zilnic si o sa capeti viteza si rezistenta.
M-am antrenat cu o fata vara trecuta si scotea in jur de 9 secunde, dupa o luna de antrenamente a scos 7.1. Iar probele de la politie le-a luat cu brio.
Ideea e sa vrei si sa ai motivatie.
Poti scoate si intr-o luna daca te chinui.
E adevarat ca performanta cere ani. dar nu iti trebuie cine stie ce performanta ca sa alergi cu 2 secunde mai repede.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce faci tu acolo e praf in ochi. Chiar calculam la un moment dat cate chestii faceam in cantonamente si era ceva de genul peste o mie de abdomene pe zi, rezistenta vreo 20 de kilometri, ceva sprinturi in panta (cam 1500 de metri) si alte chestii fara de numar. Cind faceam in sala, genuflexiunile/sariturile laterale peste 2 banci suprapuse erau miezul. In cazul tau, as recomanda genuflexiuni asa, de control, serii de fandari in spate (din pozitia de flotari aduci un genunchi la piept, schimbi piciorul, repeti in flux continuu), fandari laterale, sprinturi de maxim 5 metri, abdomene cit cuprinde (picioarele alea se sprijina de ceva, fara abdomen nu fug singure), alergare usoara inainte/dupa antrenament. Alterneaza exercitiile si fa cel putin cate 3 serii din fiecare. Poti sa intercalezi abdomene printre cele pentru picioare.