| BSM a întrebat:

Tocmai ce am terminat a 8a si am dat si examenele.
Dar mai am o problema nu ma pot hotari unde sa dau:-s
Voi ce ati alege din urmatoarele categorii:
1.Filo sau SS
2.Mate info sau SN
3. Tehnician electronist sau Tehnician proiectant CAD
4. Tehnician in activitati economice sau Tehnician turism
5. Tehnician Mecatronist sau Tehnician mecanic pentru reparatii?

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde ce iti place tie mai mult, daca iti place matematica, fizica sau chimia du-te la mate sau liceu tehnic. Daca iti plac mai mult romana si limbile straine du-te la filo, insa la liceu la filo nu se mai face ce se facea in generala, se citeste foarte mult, teoretic.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Depinde la ce te pricepi mai bine. Faza e ca daca alegi Filologie nu cred ca ai prea multe optiuni pentru facultate, in plus citesti foarte multe carti (eu sunt la mate-info si am avut o gramada de citit). Insa daca alegi mate-info sau chimie-biologie ai de unde alege. Cum am spus, trebuie sa te gandesti bine pentru ca daca dai la un profil care nu ti se potriveste iti va fi foarte greu sa te adaptezi. Analizeaza-ti optiunile cu mare grija!
Mult noroc mai departe!

| MariaChrii a răspuns:

nu este adevarat la profil de filo poti da la urmatoarele fac
Fac de Limbi straine
Fac de litere
Dreptul
Filosofie antică şi medievală
Filosofie, cultură, comunicare
Investigaţii filosofice aplicate
Etica profesională

| Amaryllis a răspuns:

Bună! Primele 2 opțiuni sunt cele mai bune. Eu sunt la filologie. E ușor dar îmi pare rău că am ales acest profil..Nu ai foarte multe opțiuni pentru facultate. În schimb, la mate info sau științe ale naturii poți urma cu ușurință cam toate facultățile. AM impresia că ultimele 3 profile sunt de la licee tehnice nu foarte bune. Însă eu zic să aplici unde îți spune inima. Baftă!

| nousername2 a răspuns:

| Minionuu a răspuns:

Salut! Eu zic sa dai la Filo ca e mai fain acolo! big grin