| pierdcasa a întrebat:

Salut! Tocmai ce am terminat profilul Mate-Info la un liceu bun din judet, obtinand note bune la bac(media 9.40).Recent am sustinut mai multe examene de admitere. Am dat la UBB, UB si maine urmeaza sa dau si la UAIC. La UBB nu am reusit sa intru, insa la UB am intrat pe o alta specializare decat cea pe care voiam si la taxa(am intrat pe matematica, iar eu doream pe informatica/CTI). Acum am observat ca din anul 2 pot alege specializarea matematica informatica si sa studiez si informatica. Chiar imi doresc sa urmez acest domeniu si sunt incantat de oportunitatile din Bucuresti, insa parintii ma streseaza cu ideea ca facultatea din Iasi este mai aproape si ca pot intra unde doresc, respectiv si la buget. Nu cred ca ar fi o problema din punct de vedere financiar urmarea facultatii din Bucuresti totusi … Intrebarea mea este: voi ce ati face in locul meu, sa urmati profilul matematica la o facultate renumita, dupa care sa faceti din anul 2 si informatica (cu posibilitatea obtinerii licentei in informatica) sau sa faceti o facultate mai aproape de casa, insa unde ati avea un loc mai " bine cotat" in liste. Astept eventuale raspunsuri de la studenti si va multumesc pentru ca ati citit " dilema" mea.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

As alege o facultate apropiata de casa!

| adryang78 a răspuns:

Ca părinte care are deja un copil la facultate, departe de casă, îți spun că nu e ușor pentru părinți. Nu știu ce situație financiară au părinții tăi, dar dacă ai posibilitatea să urmezi o facultate mai aproape de casă și care le-ar reduce și lor substanțial cheltuielile, ar fi mai bine. Vezi tu, dacă ai prins loc cu taxă la București, este puțin probabil să prinzi un loc în căminul studențesc, și nici dacă ești la buget nu ești sigur că prinzi. Asta înseamnă că va trebui să stai cu chirie, plus traiul zilnic etc... Sunt multe cheltuieli, nu-i ușor. În plus, la frecvență nu ai prea multe opțiuni de angajare, fie și part-time, așa că tot părinții vor duce greul financiar.
Sunt multe de luat în calcul. Mai sfătuiți-vă, întoarceți problema pe toate fețele și luați o decizie.
Felicitări pentru rezultate și s-auzim de bine!

| MistarGoGu a răspuns:

Felicitări pentru rezultat! O raritate în ziua de azi în marea de mediocritate!
Pentru cine NU este o problema financiara? Pentru tine sau parinti?
Crezi ca singur în București chiar și stand intr-un cămin sau gazda te poți întreține?
Dacă părinții sunt cei care deschid portofelul se schimba treaba!
În România universitățile sunt cam pe același nivel! Nu este ca și când ai alege între Harvard, Yale sau alte universități mari din U.K sau Germania!
Este adevărat ca părinții NU ar trebui sa șantajeze / influențeze deciziile de studii bazat pe motivul financiar în modul : Eu îți plătesc studiile sau te ajut tu mergi unde vreau eu!