| Mariusica123456789 a întrebat:

Am 1.80 m si o greutate de 95 kg.Credeti ca as putea fi respins la academia de politie din cauza greutatii?

3 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

E mai bine sa intrebi un medic din sistem. Citeste cu atentie baremul medical. Spune acolo ceva de genul ca persoanele supraponderale pot fi admise la vizita medicala daca au exces de masa musculara. Deci depinde foarte mult de structura acelor 95 kg ale tale si "impresia artistica" pe care o faci comisiei. IMC-ul tau (indicele de masa corporala) este destul de ridicat (29.32) fata de cel normal (sub 25) la limita obezitatii (30) care te exclude automat. Stiu ca baremul e foarte strict si se respecta intocmai, am citit de persoane respinse pe criteriul inaltimii pentru cativa mm in minus fata de cei 1.65/1.70m necesari desi ei/ele stiau ca trec la limita (masurati in alta parte).

| LexiEla a răspuns:

Daca treci probele sportive si examenul nu o sa intereseze pe nimeni cat cantaresti.

| Johny_George_1997 a răspuns:

Atata timp ca treci toate normele cu bine si esti admis nu ar trebui sa ai probleme.