| VasileIon32 a întrebat:

Am 14 ani si termin anul asta clasa a 8 -a, dar nu stiu la ce liceu as vrea sa dau. Nu sunt tocilar si am media anilor 5-8 cam 9.00-9.30. Imi puteti spune niste facultati bune pe care daca le voi termina voi avea un loc de munca garantat si un salar de peste 30 milioane? Chiar daca sunt in clasa a 8-a ma intereseaza facultatea deoarece as vrea sa ma duc la un liceu cu un profil care sa ma ajute pentru intrarea la facultatea respectiva. va rog sa ma ajutati, dau funda!

7 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Sunt multe meserii bine platite, ai de unde sa alegi.Problema e ca degeaba meseria in sine e bine platita,daca tu nu esti bun in ceea ce faci. Nu vreau sa zic,doamne iarta-ma,ca nu ai fi o persoana inteligenta sau ceva de genul acesta.
Ideea este ca trebuie sa te gandesti inca de pe acum ce vrei sa urmezi mai departe,primul pas fiind alegerea profilului.
Depinde foarte mult cam inspre ce parte vrei sa te indrepti, catre parte umana sau cea reala.
Stiu ca majoritatea spun ca daca urmezi un profil de mate-info sau stiinte ale naturi ai mai multe optiuni in viitor si ca iti sunt deschise portile mai multor facultati, neputand, de exemplu, ca unul de la filologie sa mearga la medicina.Sau ar putea, da e mult mai greu tinand cont de faptul ca din clasa a11a,clasele de uman nu mai fac nimic ce tine de partea de real.
Eu cred ca daca esti bun intr-un anumit domeniu,poti castiga foarte bine,indiferent de meseria pe care o vei avea.
Dupa ce ai absolvit un profil real poti sa urmezi o facultate legata de calculatoare, de baking,management sau mai stiu eu ce.
La uman,pe de alta parte, te poti orienta catre drept, psihologie, turism, jurnalism.Si aceste meserii sunt bine platite, de asemenea.
Acum totul conteaza de ce iti place tie si cam de ce ai vrea sa urmezi.
Eu iti doresc succes si sa iei cea mai buna optiune pentru tine.

| Mayar a răspuns:

Domeniul IT e de viitor, evolueaza si va evolua, va fi nevoie si de mai multi oameni competenti. Urmeaza la liceu profilul mate-info si apoi facultatea Ac.

| mixxjim a răspuns:

Peste 4 ani cand termini tu liceul 30 milioane poate insemna mai nimic, banii se devalorizeaza ingrozitor de la o zi la alta happy Salariu de peste 30 de milioane nu are in prezent niciun proaspat absolvent de facultate, nu-ti da nimeni o galagie de bani fara sa stii sa faci mare lucru. Cele mai mari sanse sa te apropii de nivelul asta de salarizare le-ai avea daca ai fi informatician si ai fi foarte bun si priceput la multe, eventual cu ceva experienta deja inca din facultate. Ar mai fi si cibernetica sau automatica, deci fa un liceu cu profil mate-info, asta-ti asigura acces la mai toate facultatile foarte bune si pana termini liceul poate afli si ce ti-ar placea de fapt sa faci in viata - asta conteaza mai mult decat salariul si-ti poate asigura un salariu mare chiar daca domeniul nu e unul de top. Succes!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Esti destept dar nu inteligen (asa pe scurt pot spune ca destept este un hdd si inteligent este un cpu, daca faci info vei stii despre ce vb) absolut orice ai face, daca faci ceea ce iti place vei avea succes si cu succesul vin si bani

| Okkultist a răspuns:

Medicina. Facultate platita Titu Maiorescu. Fratemiu e la ea si parerea mea ca e super tare, a ales burse prin multe tari a ales Italia Milano. Super tare. Medicina iti recomand, psighologie si pot invata in pararel sau studia si parapsihologia. Si teologia daca ai o latura spirituala de ce nu. Eu practic peste 3 ani ma duc in Egipt la un pagan (religia Egiptului antic) sa dau o proba si initieri mai adanci in magie. Vreau sa spun ca depinde de om, si cred ca dau si eu la medicina deoarece studiez de ceva timp, familia numai de doctori deci. Te sfatuiesc si pe tine la fel. Esti domn doctor si ai bani, daca vrei stomatologie sa stii ca este o combinatie intre medicina, arta, sculbtura chiar si pictura. O saptamana frumoasa sa ai happy -

| SuntDoarEo a răspuns:

Facultatea de drept. Dar, e mult de muncit. Daca reusesti ai de castigat mult.

| Andrei_Dumbrava_1990 a răspuns:

Daca iti place domeniul IT [tot ce tine de PC si nu numai] te pot iduce la licee cu profile mate-info/mate-info intensiv info [si eu sunt intra 8. a si ma "aseman" cu tine, ca medie]faza e ca acolo vei avea ceva mate+fizica +chimie la care trebuie sa acorzi atentie maxima si seriozitate!
Mult noroc cu liceul/facultatea pe care vrei s-o alegi desi la chestia cu liceul[adica la ce liceu sa intri][pentru facultate mai ai de asteptat] trebuia gandita de pe la inceputu' lu' a 8-awinking