| Laurik1299 a întrebat:

Am 15 ani si am o intrebare legata de cariera.Mama mea este doctor chimist si ca sa ajunga in acest stadiu lucreaza de peste 10 ani la aceasta companie si si-a dat si majoritatea examenelor deci mie mi se pare ceva dificil.Si adevarata problema este castigul.Pe luna ea face in jur de 3500 lei si mie mi se pare putin pentru cat munceste si am cautat pe net ca am un prieten unde tatal lui este sofer de tir si in afara un sofer de tir ia 2000$ pe luna chiar si mai mult depinde de vechime si de cat de mult doresti sa muncesti si. ma gandesc cat de usor este sa devi sofer de tir si nu implica scoala si altele si mama mea care s-a chinuit are un salariu doar de 3500 lei (1000$) si intretine si 2 copii singura big grin Vi se pare corect? Si am inca o intrebare.Peste cativa ani cand o sa ma pot angaja preturile si salariile scad sau cresc?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

3500ron e un salariu mare pentru Romania.
e si vina mamei tale, 10 ani ina ceeasi companie si vezi ca nu avansezi, iti cauti in alta parte mai ales ca are ceva calificari.

Si da in afara si un electrician castiga peste 2000$, dar asta e economia tarii. Cum zici tu nu e corect dar asta e. La noi in Ro un medic castiga 800ron dupa 6 ani de facultate + cativa de rezidentiat, iar un programator cu putin experienta ia si 3000 ron din primul an de munca.

Iar in viitor vor creste si preturile si salariile, problema e ca salariile vor creste mai putin, procentual vorbind decat preturile

| Laurik1299 explică (pentru suntserios):

Eu imi petrec majoritatea timpului la calculator adica stau cu prietenii si ma joc si simt ca nu fac nimic productiv..As avea sanse sa ajung pe partea asta de IT chiar daca nu sunt la un liceu de mate-info? Chiar mi-ar placea daca m-ar invata cineva sa stea cu mine si sa ma invete..Stii vreun club sau cursuri? Multumesc anticipat

| suntserios a răspuns (pentru Laurik1299):

Ti am raspuns la cealalta intrebare

3 răspunsuri:
| EvaDuarte a răspuns:

Cand te gandesti la cariera ta, nu te uita la bani. Gandeste-te cine sunt eu, ce mi-ar placea sa fac, vreau sa lucrez cu oameni, masini sau idei, la ce sunt bun. Pentru ca da vei castiga mult ca programator IT, dar daca nu stii nimic despre calculatoare si nu-ti place asta, nu vei putea face nimic. Daca iti place chimia si ai un talent deosebit sunt multe de facut in domeniu, mai ales in parte de cercetare, sau alimentatie. Salariul mamei tale este unul de Romania -probabil lucreaza intr-o firma romaneasca, daca firma ar avea conducere straina ar putea avea un salariu mai mare. Iar ca sofer de tir nu este neaparat sa castigi bani multi, sunt o multime de riscuri legate de sanatate pentru ca-ti petreci ore in sir pe scaun