Întrebare recomandată | Laurik1299 a întrebat:

Am 15 ani si sunt foarte bun "prieten" cu calculatorul, petrecandu-mi majoritatea timpului cu el ( ies si afara, sa nu se inteleaga gresit) ..Si de la un timp am inceput sa ma gandesc la viitorul meu ( stiu ca sunt destul de mic dar eu consider ca e bine sa ma gandesc si sa incep de la o varsta mai frageda)Ce vreau sa zic este ca deja observ cum nu fac nimic productiv si tot ce fac este jucatul cu prietenii si m-am gandit sa ma duc pe o latura a IT-ului pentru viitor. Fiind un fan al jocurilor m-am gandit cat de tare ar fi sa ma duc pe latura asta de video game programmer.Cum sunt companiile astea mari UBISOFT, EA Games, Rockstar Games. sa ma vad lucrand la una din astea...Din pacate nu am ajuns pe profilul mate-info la liceu si majoritatea mi-au spus ca nu am sanse. Dar m-ar interesa niste cursuri de programare pentru copii contra cost normal.Si la ce facultate ma pot duce daca nu am facut un liceu cu profil mate-info? Cel mai rapid raspuns si folositor ia funda!happy

Răspuns Câştigător
| anonim191 a răspuns:

Sunt multe tutoriale pe net de programare si chestii legate de domeniul asta. poti lua in considerare si web designul si daca iti plac jocurile game designul.https://www.madewithcode.com/projects sau https://wiki.python.org/moin/BeginnersGuide/NonProgrammers sau http://www.w3schools.com/html/html5_intro.asp

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea o inveti tu nu e asta o problema, mai ales ca mai ai timp pana la facultate si zici ca esti pasionat(a). Poti incepe cu manualele de la un profil mate info, acolo sunt descrise cel mai bine bazele. eventual poti incrca un transfer la liceu.

Problema cu facultile de profil si mai ales cu inductria gaming ului e ca se cere multa matematica, iar asa e mai complicat de invatat pe cont propriu

| NOBODY a răspuns:

Cel mai bine e să începi prin tutoriale on-line. Te ghidezi după ele. Am avut un prieten care a lucrat pentru Rockstar Games și a primit chiar și ofertă de angajare de la ei când avea 16 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| TheMiningSheep a răspuns:

SCrie-mi skypeul tau intr-un mesaj pe privat si te ajut.Si eu am 15, aproape 16 ani, dar ma ocup de chesti de genul asta de la 6 ani happy
Te pot ajutawinking

| Omulcarearenevoiederaspunsuri a răspuns:

Te poti duce la o facultate unde nu se iau inconsiderare notele de la bac desigur. Meditatii sau cursuri de matematica sunt obligatorii in cazul in care vrei sa urmezi o astfel de facultate si trebuie sa fii constient ca trebuie sa stappanesti aproappe perfect materiile care au legatura cu tipul de facultate pe care vrei sa il urmezi! Este normal sa stii de acum ce vrei sa faci.De exemplu abia am intrat in clasa a noua si sunt sigura suta la mie ca vrea sa urmez academia navalsa si voi face pregatire intensa la mate fizica si engleza materii de baza pentru aceasta facultate.Asa trebuia sa faci si tu1 Bafta!

| missmaryy a răspuns:

Wow,zici ca suntem frati avem aceleasi pasiuni,aceeasi varsta,aceeasi gandire pe termen lung(despre viitor), mai putin partea de creare a jocurilor.
Daca vrei sa te bagi pe creat jocuri, tot ce tine de it, incearca sa te transferi la mate info-Intesiv informatica (nu ai sa inventi sa faci jocuri dar sti cu ce se mananca informatica si apoi decizi ce faci in continuare.)
Pai daca nu faci mate -info poate ai sanse sa intri la politehnica, nu stiu, dar sfatul meu e sa te chinui foarte foarte mult ca sa intri la mate-info si sa te ambitionezi ca sa ramai la acel profil...