| MariusDogaru a întrebat:

am 16 ani si pe viitor vreau sa fac armata si as vrea sa imi spuneti si mie va rog ce imi trebuie (liceu, bac ceva.?) si cat dureaza si unde se face. etc detalii, multumesc.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca trebuie BAC (dar nu sunt sigur).
Se fac niste admiteri ceva (mergi la o unitate/colegiu militar si stai o noapte-doua, cat dai toate probele), apoi, daca esti admis, esti repartizat catre un loc de munca la o anumita unitate, insa inainte de asta trebuie sa faci stagiu militar, de minim 3 luni, in functie de gradul pe care il vei primi.
Stagiul il faci in alta unitate fata de cea in care vei fi angajat, si e ca armata de pe vremuri, nu ai voie sa parasesti unitatea decat cu permisie/bilet de voie. In primele doua luni faci doar instructie, apoi depui juramantul si deja ai raspundere.

| eviltwinnn a răspuns:

Aici nu ai sanase sa primesti un raspuns concret.
Du-te la centrul de recrutare din orasul tau, acolo vei primi toate informatiile de care ai nevoie.
http://www.util21.ro/......omania.htm

pe mapn ai un document.doc ai acolo mai multe informatii despre criterii de recrutare etc.
http://www.mapn.ro/recrutare/info.php
(jos scris cu albastru)

| Costacke a răspuns:

Cea mai mare greseala a unui om este sa se inroleze in armtata sau sa urmeze studii militare. Vei regreta.

| PaulTheBoneBreaker a răspuns (pentru Costacke):

Eu sunt la liceul militar si nu regret nimic.

| dutzubu a răspuns:

Vrei sa urmezi o simpla scoala militara sau academia tehnica militara? si pentru mai mult ajutor ar trebui sa specifici ramura in care vrei sa te indrepti,( forte terestre, aeriene, navale).