| Stefan98568 a întrebat:

Salut TPU, am 17 ani, urmeaza sa trec pe clasa a 12 a si inca nu stiu concret ce vreau sa fac pe viitor. Ma aflu pe un profil de stiinte socilale deci as inclina sa continui pe ceva legat de acest profil. M-ar interesa sa merg la drept dar din auzite am inteles ca e destul de greu si daca va fi sa nu imi placa nu voi avea sanse sa excelez, alta varianta la care m-am gandit ar fi in academia de politie si sa merg pe criminalistica pentru ca ma atrage vazand multe seriale politiste si citind romane politiste sau o varianta in care nu am deloc specializare dar cred ca mi-ar placea ar fi in domeniul IT dar nu cred ca am timp sa invat foarte multe si nu stiu daca intr-un an reusesc sa acumulez destule informatii pentru a continua pe asa ceva. Plus voi avea nevoie de o platforma de pe care sa invat si aceasta este destul de scumpa. Ce sfaturi si idei puteti sa imi oferiti?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, la politie un post obisnuit cu multe cazuri pe teren poate presupune sa faci liniste atunci cand sunt petreceri de minoritati sau alte situatii la tara, etc, care iti pot pune viata in pericol deoarece nu ai voie sa folosesti arme.It kinda sucks.Nu vei avea parte de actiune ca in carti sau in filme daca nu intri fix pe criminalistica(si nici atunci nu corespunde).

Poti incerca la drept, iar daca nu iti place, sa renunti si sa alegi alta facultate. Poate pana la anul vei avea in minte o directie mai clara in ce priveste cariera. Dupa bac iarasi poti lua o pauza de un an sa te gandesti bine, nu sa te arunci cu capul inainte unde nu te trage inima.Nu e nicio tragedie sa nu intri la facultate imediat dupa bac.

1 răspuns:
| sammie a răspuns:

Eu te-aș îndruma spre poliție. Sincer este destul de târziu să te îndrepți spre IT. Mulți se gândesc din clasa a 9a. Dar dacă zici că citești romane despre poliție și la filme, e sunt convinsă că vei fi un polițist minunat!

Dar ai grijă, proba este destul de grea. Succes!winking