| VasileAmadon a întrebat:

Am 18 ani sunt angajat in Anglia din luna Octombrie pe un salariu de 1500 lire ca, și bucătar (am mai pus o intrebare data trecută asta fiind diferită) am mâncarea asigurată, cazare tot fiind gratuit stând la nașii pe care îi respect foarte mult pentru tot ce fac pentru mine, maine urmând să primesc salariul și deja am 3000 lire, nu am intrat in bani deloc.
Intrebarea mea este să rămân definitiv aici? Sau pe o perioadă de zeci de ani, părintii mei mi-au spus să-mi fac un trai aici, eu vreau să pot face o casă în țară că, asta este important să-mi clădesc o casă sau să cumpăr una, de șofat nu conduc nu-mi place.
Lucrez 12 ore +6 zile pe săptămână în tură de zi si noapte stând doar în picioare, este putin greu.
Voi ce spuneți? Astept cât mai multe păreri

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La vârsta ta totul este un început greu. Dacă visezi la atâtea trebuie sa stai acolo unde ești. Gândește-te că acei bani in Romania nu îi vei scoate atât de ușor, doar făcând cate 2-3 munci mult mai obositoare decât ceea ce faci în Anglia. Daca nu îți place țara, stai cat să îți strangi bani pentru a trai măcar pentru următorii 10-15 ani in Romania. Degeaba investești într-o casa, masina, căci banii se duc, investește într-o afacere unde sa ai producție, să ii înmulțești. Și noi cat am fost in Germania, lucram în fabrici a câte 3 ture de 8 ore cărând cutii de până la 20-30 kg in cazul in care nu aveam un cărucior de marfă, stand în picioare la mașinărie de producție plastica pentru autoturisme cu temperaturi de peste 60 de grade. Dar când vedeai că banii erau pe măsură tăceai mâlc doar dacă ne doream sa ne îndeplinim visul. După 4 ani de Germania, noi ne-am reîntors acasă, nu în România, ci în Grecia, căci de aici îmi este soțul pentru a ne pune in aplicare visul, de a face o mică agenție de turism numai cu excursii in peninsula unde locuim, Halkidiki. A cumpăra o casă rămâne în următorii 2-3 ani, momentan suntem la a produce bani, nu a cheltui.
Ai răbdare, chiar daca stai la nași părerea mea e sa contribui și tu ceva in utilitățile casei nu e musai luna de luna, deși sa le arăți mulțumirea că te țin la ei. Gestul contează!
Greșeala multor români care se duc la munca in străinătate sunt cu visul la avea o casa cu curte, stau ce stau in tara respectiva și își clădesc casa pe care apoi nu mai au finanțe să o finalizeze ori trăiesc pe o zi pe alta. Stai cati mai mulți ani acolo și vezi cum e situația în țară după 5-10 ani daca merita sa te reîntorci sau nu, uneori părinții au dreptate, ei vor binele tau. Ești la început de drum! Succes și ia o decizie corectă când vrei sa faci o alegere ca asta, ca apoi sa nu regreți că ai renunțat!

| Violleta2022 a răspuns:

Stai acolo si lucreaza cat poti, macar pana la primavara, ca oricum nu-i nimic de munca acum, in toiul iernii si in prag de sarbatori.
La primavara vezi tu ce decizi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si dupa ce iti iei casa ce faci? ramai la minimul pe economie in tara?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa, iti faci casa in tara, si? Cind ajungi la medic, unde o mierlesti? Unde ai sanse mai mari sa te calce un debil pe strada cu masina si tot tu sa fii ala vinovat? Nu iti munci tineretea ca sa te legi dupa aia de o casa intr-o tara care nu a facut nimic pentru tine!

| NLS a răspuns:

Dacă ești serios, înveți și te perfecționezi, o sa primești, (sau o sa îți găsești un alt loc de munca cu. ) mai mult după ce trece un an - doi.
Eu sunt în Germania din 2013, am și cheltuieli, și mașina, dar tot am pus deoparte o suma frumoasa, pe care in Romania nu as fi strâns-o in doua vieți.
Nu contează atât de mult unde te stabilești.
Important e sa nu stai singur.
Daca acolo nu ai prieteni, te poți întoarce în tara si poți construi o casa.

| aXy99 a răspuns:

Muncesti prea mult pentru 1500 de lire.

| sofisis a răspuns:

Normal ca ramai acolo. Ce sa cauti in tara? Ce rost are? Munca e grea peste tot. Si in Bucuresti stai tot 12-14 ore in picioare pe jumatate din salariul ala. Chiar nu vad de ce nu ai vrea daca tot ai ocazia, sa te stabilesti in afara, unde statul nu isi bate joc de tine, unde sistemul de sanatate nu isi bate joc de tine etc.

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea e sa nu muncești atât de mult, sa te mai și odihnești, sa te mai și distrezi, sa faci și lucruri pentru tine, sa strângi bani dar nu chiar toți, mai cheltuie și tu bucura te de ei un pic. În plus nu trage asa mult 12 ore, 6 zile e prea mult. În rest poți face ce vrei, poți cumpara un apartament în tara pe care sa l închiriezi sa fie ca o investiție, poți sa te întorci acasă dacă găsești un job bine plătit etc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mai stai putin acolo. Daca din octombrie ai strans deja 3000 lire mai poti face un efort si sa strangi mai multi bani. In Romania nu iei in veci banii astia la 18 ani si aici e mai mult stres ca acolo nu numai din cauza programului. In plus nu se stie ce va fi dupa Brexit, daca pleci acum s-ar putea sa nu te mai poti intoarce la fel de usor.

| Panamax a răspuns:

In tara in cat timp puneai deoparte 3000 lire?
Inceputul n-a fost usor pentru nimeni.
Nu-ti ingropa banii intr-o casa deocamdata.
Daca ai de gand sa te intorci in tara gandeste-te la o afacere, un restaurant al tau sau orice altceva. Dupa ce incepi sa produci abia atunci te apuci de casa.
Poti sa-ti iei un apartament oricum.Il inchiriezi si mai produce niste bani pana te intorci definitiv.

| VasileAmadon explică (pentru Panamax):

Ai dreptate, am deja un apartament in țară în care sta o familie in chirie il vindeam, mai dădeam si bani și lo am o casă
Tata lucreaza pe un salariu de 17 milioane si mama pe unu de 15, în țară puneam 3000 lire poate nici in 3 ani laughing

| Panamax a răspuns:

Treaba cu definitivul este destul de complicata. Orice ai face nu esti unul de-al lor.Cat timp nu te deranjeaza sa fii un intrus e ok, dar in tara ta esti la tine acasa.

| Nilsson a răspuns:

Poate n-am înțeles bine: lucrezi 6 zile pe săptămână câte 12 ore pe zi? Știu că în mod normal turele sunt de 12 ore la un interval de 24.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Întrebarea mea este sa rămân definitiv aici?"

O sa iti răspund la întrebarea cu o alta întrebare: de ce n-ai rămâne definitiv intr-o țara in care limita este cea impusă de tine?

| David2120 a răspuns:

Eu zic sa ii ceri mai mult sefului! 1500£ mi se par cam putini, ca si bucatar! Cauta un servici cu mai multi bani! Daca nu spune-i sefului sa iti mareasca salariul, ca daca nu pleci

| VasileAmadon explică (pentru David2120):

Șefu si șefa sunt nașii mei ei sunt patronii la restaurant