| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit cum ca multi fosti soldati din legiunea franceza s-au intors acasa cu probleme de natura psihica. Este adevarat? Cunoasteti persoane de geul? Astept raspunsuri cat mai detaliate!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E adevărat (aia cu legiunea e caz particular)

http://presamil.ro/tulburarea-de-stres-posttraumatic/

| Sellyteador a răspuns:

Da. Bunicu e schizofrenic

| CleanHeart a răspuns:

In filme doar laughing.
Am vazut ca un baiat intors din legiunea straina a auzit un zgomot de la pistolul copilului de jucarie si a pus copilul la pamant fara sa-si dea seama, eu cred ca toti se intorc cu apucaturi de genul sau nervozitate exagerata si e normal pana se obisnuiesc.

| Crackman a răspuns:

Nu prea, am vazut pe cineva cu meseria asta.
Deci practic era o fiinta care se uita prin tine ca o sticla de coca cola incolora

| CatalinB11 a răspuns:

Legiunea franceza este o ramura a armatei franceze. Soldatii legiunii au parte de o pregatire mult mai intensa si mai drastica atat din punct de vedere psihic cat si fizic, in comparatie cu soldatii armatei. In afara acestui lucru, faptul de a pleca pe front si a fi martor lucrurilor care se intampla acolo, te schimba complet ca om. Cu siguranta nu te mai intorci asa cum ai plecat. Stresul post-traumatic este un subiect de actualitate, studiat de oamenii de stiinta.