Întrebare recomandată | xdfcgvhjk a întrebat:

Am cateva intrebari legate de Academia Nationala de
Informatii " Mihai Viteazul ":
1. Ce profil ar trebui urmat la liceu pentru a fi pregatit pentru Academie?
2. La terminarea Academiei, primesti loc de munca in incinta SRI?
3. In timpul Academiei, primesti cazare?
4. Ce salariu are un ofiter SRI? (la inceputul carierei)
5. Pentru admiterea la Academie, imi trebuie istoria Romaniei?
DAU FUNDA!

1 răspuns:
| NOC a răspuns:

1. Profilul ideal ar fi unul umanist pentru ca probele vor fi din acea sfera.

2. Da

3. Da

4. Salariile sunt confidentiale si difera in functie de specializare, sporuri etc. Te poti astepta la ~2500 de lei.

5. Da, pentru specializarea Studii de securitate sau Comunicare si relatii publice - informatii. Pe langa aceasta, va trebui sa sustii proba la limba si literatura romana.

Alternativ, exista specializarea Psihologie - Informatii, unde vei avea de sustinut examen la psihologie si la limba si literatura romana.