| Ketch a întrebat:

Am de ales între a merge la Farmacie sau la Medicină dentară. Din punctul vostru de vedere, care îmi asigură un viitor mai stabil, mai multe oportunități de angajare, un salariu mai bun etc. Care este mai de "viitor"?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Medicina dentara

| Ketch explică (pentru Adry05):

Poți să dezvolți?

| Adry05 a răspuns (pentru Ketch):

Nu stiu, eu asta as alege intre cele 2. Cu farmacia ai sau n-ai ce face, ca sunt multi si iti deschizi farmacie care nu prea merge fiind concurenta deja destul de mare, stiu de la o prietena de familie. Ca medic stomatolog e ceva mai usor ori sa te angajezi ori sa-ti faci propria afacere ca e in continua cautare.

| Caro34 a răspuns:

La Farmacie e OK fiindca inveti diferite componente ale medicamentelor, chestii utile de preparare a cremelor etc. Astea le-ai putea face apoi si in privat cand e nevoie sa ajuti pe cineva. Salariul e diferit insa gasesti destul de repede de lucru. La Medicina dentara trebuie sa lucrezi cu un tehnician bun, apoi trebuie sa-ti faci o clientela buna ca sa castigi. Dupa cum si tu stii, trebuie sa lucrezi foarte bine, sa stii sa vorbesti cu omul, sa ai mereu timp pentru orice prost care poate nu are bani, dar vine la tine fiindca X, cu bani, te-a recomandat. Te bate la cap si, pana la final, zice ca totul costa prea scump si nu are bani fiindca a gasit in alta parte ceva mai ieftin si concurenta exista mereu. Da, castigi foarte bine insa imparti cu tehnicianul, asistenta etc. Apoi fara aparatura nu faci nimic... In schimb, ca si farmacist, o crema o prepari si acasa, la o adica, daca viata cuiva depinde in mod special de tine... Viata are numeroase provocari si nu stii ce-ti aduce viitorul insa mereu gandeste-te si la cei pe care ii vei putea ajuta si apoi la profitul tau. Fara cei 99 oameni care muncesc pentru tine, nu poti fi tu fericit! Daca esti si un semn de aer al horoscopului, atunci vei fi trup si suflet pentru cei de langa tine! Oricum, mi-a placut mesajul tau: "Salut, TpU! Sunt la inceput de drum, ce sa fac?", apoi venim noi, oamenii viitorului, niste amarati si spunem: "Prietene, viata-i plina de provocari, te luam in corabia noastra la vreme de necaz, fii linistit!". Cam asa ar fi, in forma amuzanta, mesajul tau! Numai bine!

| cicanu a răspuns:

Iti zic eu ca medicina dentara.