| Leo32 a întrebat:

Am fost exmatriculat astazi 20 Decembrie pentru ca m-a chemat un coleg sa "devastam" clasa care era goala pentru ca toti plecasera acasa.Am daramat cateva banci si imprastiat multe foi si caiete.Si am patit asa mi s-a scazut media la purtare la 6 si am fost exmatriculat definitiv si nu am antecedente nici cu sc nici cu politia.Maine imi voi lua unul dintre cei mai buni avocati din oras si nu stiu daca se mai poate rezolva ceva..mentionez ca nu eu vorbesc cu avocatul...am doar 17 ani ci sora mea.

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

Pai doar din astea nu avea cum sa te dea afara din scoala, dar ma rog.
Naiba putea sa te suspende 3 zile ...Ca doar nu ai spart si geamurile tabla si ai rupt scaunele.
In legatura cu bancile lea.ti rupt cumva picioarele bancii de erau asa nervosi?

| Leo32 explică (pentru CannbalCorpse):

Pur si simplu le-am pus pe jos ...deci nu trantit!

| CannbalCorpse a răspuns (pentru Leo32):

N'are rost. ce directori copacii ai si tu.
Da de asta e regulamentu. Totusi ai putea sa ii rogi macar sa iti dea o suspendare de 3 zile...

| Leo32 explică (pentru CannbalCorpse):

La aia sper

| CannbalCorpse a răspuns (pentru Leo32):

Si eu, bafta! happy
Sa imi zici si mie ce s-a intamplat.

| Leo32 explică (pentru CannbalCorpse):

Iti multumesc foarte mult pentru incurajare ai funda :*sa stii ca o sa iti zic.

| Leo32 explică (pentru CannbalCorpse):

Am castigat procesul si am reintrat in scoala happy mersi pentru incurajare

| CannbalCorpse a răspuns (pentru Leo32):

Haha, bravo ma bucur pentru tine! Mersi ca m-ai anuntat si pe mine.
O seara buna.happy

| Leo32 explică (pentru CannbalCorpse):

N-ai pentru ce happy.O seara buna si tie.

22 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista un regulament de organizare si functionare a unitatilor scolare( http://www.sfatulmedicului.ro/......t-pre_3341 )--- citeste incepand de la art.118. Inainte de emiterea deciziei de exmatriculare, scoala trebuie sa trimita parintilor un preaviz de exmatriculare care poate fi CONTESTAT de catre parinte. Daca contestatia nu se rzolva in sensul renuntarii la sanctiunea de exmatriculare iar consiliul profesoral decide exmatricularea pe un anumit motiv, aceasta decizie poata fi atacata in instanta, sectia contencios administrativ si fiscal, pentru anularea actului administrativ(deciziei de exmatriculare).

| Azµre a răspuns:

Dacă ești retardat, bine ți-a făcut. Și cu toate cele nici cel mai bun avocat din lume nu te poate scăpa.

| mixxjim a răspuns:

Pai e foarte bine, nu? Asa mai ai un an la dispozitie sa mai devastezi si alte clase sau sa faci alte grozavii... La varsta asta s-ar fi spus ca ai mai multa minte. Oricum, mai bine un an in plus in scoala decat cativa la puscarie mai tarziu, pentru ca daca acum nu patesti nimic serios pentru asta mai tarziu poti face grozavii similare mai grave, pentru care sa faci puscarie. Avocatul poate incerca o negociere cu conducerea scolii, nota 7 la purtare si ore de consiliere psihologica, motivand probleme in familie sau ceva de genul. Vad ca vorbesti de sora, parintii nu sunt in zona? Asta ar putea folosi avocatului ca argumentatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta numesc eu ..libertate de exprimare! Daca vrei sa fi infractor nu am nimic impotriva dar nu incurajez asta :p

| Alexandru98 a răspuns:

De unde și-au dat seama că tu ai fost?

| michael5813 a răspuns:

Sper sda primesti o amenda cat mai MARE posibil ca altadata sa nu iti mai stea mintea la cretinisme genu asta sau chiar mai rau ca sti zicala : azi un ou maine un bou! o sa ai sarbatori "fericite "...

| 01rukia01 a răspuns:

Da' ce v-a mancat pe voi sa faceti asta? puteai doar sa scrii injuraturi pe banci sau ceva de genu pe tabla sau alte maruntisuri d-astea si scapai mai usor

| mrjohanys a răspuns:

:-D

| SookiexD a răspuns:

Si care este intrebarea? straight face

| Strumpfi a răspuns:

Ar fi trebuit sa te gandesti ce urmari au faptele tale! Crede-ma ca in afara de faptul ca ai crescut in ochii prietenului tau, nu te-a ajutat cu minic asta.Incearca pe viitor sa fi mai atent cu ce faci.Si spune-i surorii tale sa ii explice avocatului ca a fost ceva mult prea drastic sa te exmatriculeze, mai ales daca spui ca nu ai mai avut intamplari d'astea!happy

| noneeeee a răspuns:

Nu se mai rezolva. Trebuie sa te duci la alta scoala.

| Leo32 explică (pentru noneeeee):

Nici daca fac contestatie? ...inca nu cred ca s-a facut dosarul si toate alea pentru exmatriculare asa ca poate mai poate face ceva avocatul

| noneeeee a răspuns (pentru Leo32):

NU are ce face avocatul. Scoala are un regulament ce trebuie respectat si sigur nu o sa il schimbe pentru tine.

| Dianna30 a răspuns:

Important ar fi sa rezolvi cauza care te-a determinat sa faci asta. Parintii tai cum au reactionat?