| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema in conformitate cu prezența tatuajelor inspre o cariera viitoare de psiholog (vorbind despre tatuajele vizibile mâini/degete etc.)
Mă roade o impresie in privința acestui lucru mai ales ca doresc sa imi continui o cariera in țara, dar in acelasi timp sunt si un iubitor de tatuaje pe care doresc sa mi le exprim pe corp, dar avand in vedere complexitatea domeniului sunt puțin pus pe gânduri, in legatura cu prima impresie al unui potential pacient sau a unei impresii greșite datorita acestora (a tatuajelor, scoatem din ecuație un posibil șablon mai "indecent" de arta).
Voi putea profesioana cu posibile tatuaje in acest domeniu?
Multumesc anticipat in avans!

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cristiane, dacă scrii cuvinte mari nu înseamnă că scrii și bine. Dacă eram clientul tău și-mi vorbeai cum ai scris aici, mă aruncam pe geamul cabinetului tău psihologic să îmi liniștesc mintea.
Nu contează dacă ai tatuaje, nimeni nu ți le interzice, poți sa te tatuezi și pe față din partea colegiului psihologilor.
Trebuie să te gândești că ai nevoie de clienți iar aceștia sunt oameni mai simpli sau mai complecși, iar unii pot să nu aibă încredere într-un psiholog tânăr și tatuat peste tot, la noi în țară.
Eu de-aș fi tu, nu mi-aș pune cariera în pericol ca să mă "exprim" așa. M-aș "exprima" prin zone acoperite cu haine măcar până aș căpăta un renume.

| Eireann a răspuns:

Avand in vedere cuvintele folosite gresit si pleonasmul de la final imi este greu sa te iau in serios. Daca nu intelegi ce inseamna un cuvant ar fi mai bine sa nu il folosesti.
Daca esti foarte bun in domeniul tau si lumea stie ca esti bun poti sa faci ce vrei, tatuaje pe degete, maini, gat etc. Dar daca esti la inceput de cariera s-ar putea sa ai niste usi inchise in nas din cauza tatuajelor (fie ca iti spun sau nu asta explicit). E un domeniu destul de solicitant, sunt multi doritori, e concurenta mare. Nu merita sa iti creezi un dezavataj din start. Imi plac tatuajele, am si eu cateva dar nu sunt foarte vizibile si deja in domeniul meu atat timp cat imi fac treaba bine nu prea ii intereseaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabigabyi a răspuns:

Daca vrei fa-ti

| iuiflori a răspuns:

Eu am tatuaj si toata lumea ramane mirată de asta, (chiar si persoane de aceeasi varsta )de parcă doar o categorie de oameni are voie.
la noi in tara sunt foarte multi cate judecă, incearca sa iti faci tatuaje dar nu vizible pana incepi sa fi cunosvut

| vmalex21 a răspuns (pentru iuiflori):

Raman mirați pentru ca e ceva relativ nou pentru Romania iar prejudecățile trecutului încă mai sunt prezente.Si prin strainatate se judecă dar nu ca in Romania.