| sasaomulsubtire a întrebat:

Am o dilemă. M-am intalnit azi cu cineva care imi zice ca sansele sa câștigi 1000 de € in Romania sunt relativ mici. Cica ar fi 200.000 de români care au 1000 € sau mai mult. Iar altcineva zice ca nu -i adevărat! Ca sunt salarii mari si in țară, tot 200.000 zice si el. Dar cu ceilalți cum rămâne? Celelalte câteva milioane de români? Doar atatea locuri sunt? Ar putea România oferi macar la 60 %din populație un asa salariu, dacă noi am fi mai adecvați*?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In România mai nou in sănătate s-au umflat salariile. Îmi zicea cineva (care a picat bacul de n ori, a intrat la postliceala ca in alta parte nu avea unde, s-a dus de 2 ori pe luna la școala, a plătit 2000 lei pe an școala, a plătit sa își dea "licența") ca s-a angajat la un spital din București (mai mult pe pile sau cu cu șpagă ajungi acolo, dar in fine) și ia 5000 lei pe luna. Dacă prinzi ocazia, aia e.
Mai știu pe cineva frizer care lucrează undeva la periferia Bucureștiului la o frizerie cu procent 40% (angajator) și are luni in care ia 6000 lei.
Mai stiu pe unul care a făcut medicina și in primul an de rezidențiat deja ia peste 5000 lei.
Mai sunt și alte exemple.
Cine zice ca in România nu sunt salarii mari ala sigur sta și doar așteaptă sa ii pice ceva din cer.
Ori ca ești foarte bun in ceea ce faci ori ca te angajezi pe pile (ca așa e in țara asta, sa fim realiști), locuri de munca găsești.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te ai intalnit cu nimeni, ai citit un raspuns al meu.

| sasaomulsubtire explică (pentru suntserios):

Tu esti ceea ce se numeste analfabet functional.
Adica stii sa citesti, dar nu intelegi. Pe subiect istetule. Toți pentru unu☝! Ai uitat unde te afli?

| suntserios a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Direct la subiect sunt...

Nu te ai intalnit cu nimeni

Ai citit raspunsul meu... asta mai exact

https://imgur.com/a/NFqdlW2

| sasaomulsubtire explică (pentru suntserios):

Fi serios si raspunde la întrebare!

| minrest a răspuns:

Nu e chestiune de sanse, sansele le apreciem la barbut; e vorba de capacitate si invatat, programatorii, de exemplu, cam de la o mie de euro pleaca, si e loc de oricati. Nu iti da Romania banii, ii produci prin munca. De ce sa iti dea patronul salariu mare, ca sa cosi, ca sa montezi ceva sau ca sa pazesti ceva? Asta o poate face oricine.