| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare.
Eu vreau să lucrez la o banca, ştiu că pentru asta trebuie facultatea de economii, dar la liceu? La ce profil trebuie sa dau? Mate info? Vreau explicaţii... adică nu sunt informată în chestiile astea si vreau sa ştiu profilul şi dacă ştiţi cum e.
Sper că m-ati inteles.
Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma un liceu economic, la profilul de contabilitate, te va ajuta putin la admitere si in facultate.

| annakarenina a răspuns:

Exista licee cu profil economic, insa, de multe ori nu se invata exceptional, cel mai bine ar fi sa alegi mate-info, matematica te va ajuta foarte mult si sa aprofundezi si singur economia, sa faci exercitii si probleme.

| IoanaNrmh a răspuns:

Liceu cu profil economic, ar fi raspunsul cel mai logic dar ceva ce te va ajuta extrem de mult pe viitor ar fi profilul Mate-Info.Vei fi mult mai pregatita la sfarsitul liceului pentru a da la Facultatea de Economie.De ce? pentru ca la orice domeniu din economie ai nevoie de mate si daca faci matematica la nivelul M19cel de la mate info) facultatea o sa ti se para foarte usoara.Iar informatica din nou e absolut necsara daca vrei sa lucrezi la o banca, deoarece totul e automatizat acum si trebuie sa ai cunostinte informatice cel putin minime/medii.happy