| AuricaMircica155 a întrebat:

Salut,TPU. Am o intrebare mai delicata.
Acum 1 an am cunoscut un domn pe internet care are cancer. L-am cunoscut la un anunt in care cautam loc de munca in Anglia. El avea nevoie de o femeie sa il ajute in casa,la curatenie. Am vorbit un timp, eu nu puteam pleca in aceea perioada. Am prins incredere oarecum in el si mi-a propus ca in vara asta sa ma duc la el, sa studiez acolo, el platind tot, doar sa il ajut in casa. Am vorbit si cu fiii lui si cu fata care a fost acolo. Mi-a trimis 500 euro ca sa prind incredere in el. Si acum ca sa ma inscrie la scoala, acolo pentru a invata engleza, doreste actele mele si el va plati 5000 lire, iar dupa ce invat engleza urmand sa ma inscriu la universitate acolo.Sa am incredere in el? Sa ma duc acolo vara aceasta? Mai exista oameni de incredere in ziua de azi? Vreau sa aud sfaturile voastre.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mie imi suna foarte dubios si nu as avea incredere in ei. Suna a teapa

| Andreeush a răspuns:

Cum să îi dai actele tale unei persoane straine?
Știi câte se pot face în ziua de azi? Poți să te bagi foarte ușor în probleme.
Cine plătește atâția bani pentru o persoană străină? Nimeni.
Este ceva necurat la mijloc.
Ar trebui să te gândești că nu poți avea încredere în străinii pe care îi cunoști pe internet.

| SkyPilot a răspuns:

Nu, nu avea incredere in el. Daca ii dai actele poate obtine credite in numele tau si va trebui sa le platesti tu. Sau si mai rau, ajungi sclava lui si te trimite la produs. Sau te inchide si mai scapi dintr-un subsol dupa 30 de ani in care iti face 3 copii si nu ai parte de asistenta medicala. Sau te drogheaza si iti fura vreun organ. Nici nu te poti gandi ce imaginatie bolnava au astia!
Eu traiesc intr-o tara care are o cultura similara (Canada) si pot sa iti spun ca e plin de escroci cu foarte multa imaginatie si care nu au nicio jena sa iti faca rau.
Trimite-i banii inapoi si dispari! Schimba tot ce stie despre tine!

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

In ce stadiu e? e in remisie? de ce ar plati studiile cuiva cand e bolnav si mai are si copii? altele ar trebui sa-i fie prioritatile. Tu il cunosti mai bine, dar mi se pare foarte suspect.
Actele, sub nici o forma, nu le dai unei persoane necunoscute.
Daca are nevoie de ajutor, spune-i ca i-l poti oferi doar daca te angajeaza legal ca ingrijitorul lui.
ps:returneaza banii.

| AuricaMircica155 explică:

Nu inteleg ce vi se pare asa anormal, e ca si cum ma duc la munca intr o tara straina, cu un anunt pe internet, imi face contract din Romania, nu e ca si cum plec fara.