| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU am o intrebare pentru voi, am 16 ani si sunt clasa XI si de la anul cand voi face 17 ani ma voi duce la munca dar pe un post de ajutor de ospatar dar nu voi face asta decat pana la 18-19 ani de acolo as vrea sa fac un curs sau o calificare pentru o meserie (am facut liceul pe profil electric) si m am gandit ca ar fi o idee buna sa ma duc la Marina ca inginer electric sau in general inginer electric, credeti ca este o idee buna, este o meserie platita bine? Si stiu ca atat timp cat iti place este ok si esti bun in ceea ce faci. dar nu sunt sigur ca asta vreau, imi puteti spune alte cursuri nu neaparat pe profil electric dar in care se castiga bine si poti duce un trai mediu deoarece nu vreau sa stau pe spatele parintilor pana la 25 de ani.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ca sa devii inginer electric trebuie sa faci o facultate, implicit sa ai liceu terminat si bacul luat. Daca mergi la marina dai admitere pe locurile de la electromecanica navala (sunt locuri si la navigatie, de-aia am mentionat) http://www.anmb.ro/ro/files/admitere/admitere_licenta.html. Pentru "civil" trebuie sa faci o facultate din cadrul Politehnicii, cea de inginerie electrica http://www.upb.ro/electrica.html
Altfel dai o cautare simpla pe google dupa "curs calificare electrician" si vezi ce cursuri se organizeaza in zona in care locuiesti. Succes!

1 răspuns:
| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Daca iti place acesta meserie, merita incercata, succes!