| TPULion a întrebat:

Am o nelamurire legata de facultati, nu o sa le numesc si o sa le iau ca pe facultatea X si facultatea Y. La facultatea X se intra pe baza de admitere (aceasta avand loc in ziua de maine) printr-un examen. Pe data de 18 Iulie sunt afisate rezultatele, iar pe data de 20 Iulie se inmatriculeaza la facultate. La facultatea Y pe data de 18 Iulie se termina perioada inscrierilor, iar pe data de 23 Iulie se afiseaza rezultatele. Practic, eu nu mai am cum sa dau la facultatea Y deoarece pe data de 20 trebuie sa ma inmatriculez la prima varianta. Insa daca ma inmatriculez, pot sa plec dupa? Sau spre exemplu raman in baza lor de date si o sa fiu un fel de "repetent".

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Deci facultatea practic incepe atunci cand tu semnezi contractul de studii, cand statul efectiv incepe sa dea bani facultatii pentru scolarizarea ta, asta se intampla dupa 1 octombrie, in primele saptamani. Orice retragere inainte de inceperea anului universitar nu atrage nicio consecinta. De retras poti sa te retragi, iti ia altcineva locul si asta e tot. Nu ai cum sa ramai repetent sau sa ramai in baza de date daca anul universitar nici nu a inceput.

| RobertMoon a răspuns:

Nu rămâi repetent cum ai spus, pur și simplu îți retragi dosarul și nu se întâmplă nimic.