| valentin233 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema care ma framanta de ceva vreme. Eu as vrea sa devin medic dentist, imi doresc foarte mult asta, dar parintii mei au un salariu foarte mic si nu isi pot permite sa ma intretina in facultate, ba chiar mai mult sa imi deschida un cabinet particular. Cam care ar fi cheltuielile in timpul facultati si pentru deschiderea unui cabinet. Am vreo sansa sa devin stomatolog? Va rog mult sa ma ajutati!

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Bineinteles ca poti daca tu chiar asta iti doresti.Incepand cu clasa a12-a te pui pe invatat ca sa intri la buget(adica sa nu platesti studiile iar pentru asta trebuie sa fii printre primii la admitere) apoi din anul intai poti da meditatii la biologie sau chimie si astfel castigi bani ca sa-ti cumperi cartile care iti vor trebui.

| laptopnews a răspuns:

In primul rand trebuie sa intri pe locurile subventionate de stat, apoi poti sa iti iei un job part-time pentru a-ti plati caminul si a avea ceva banuti de buzunar. Cabinetul mai poate sa astepte cativa ani pana termini facultatea! Succes!