| valentin233 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema care ma framanta de ceva vreme. Eu as vrea sa devin medic dentist, imi doresc foarte mult asta, dar parintii mei au un salariu foarte mic si nu isi pot permite sa ma intretina in facultate, ba chiar mai mult sa imi deschida un cabinet particular. Cam care ar fi cheltuielile in timpul facultati si pentru deschiderea unui cabinet. Am vreo sansa sa devin stomatolog? Va rog mult sa ma ajutati!
Merci mult!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Eღilia62 a răspuns:

Daca intri la facultate pe un loc platit de stat vei avea mai putina cheltuiala cu facultatea, ramanand cheltuieli cu carti de specialitate, cazare, mancare, igiena etc.Dar ca sa intri la locurile bugetate trebuie sa ai medie de admitere mare, depinde si de cat au ceilalti, pentru ca exista un numar limitat de astfel de locuri, ultima nota cu care se intra se situeaza in jurul notei 9, depinde si de facultate.Cat despre banii necesari deschiderii unui cabinet, cred ca ar trebui sa-ti "trimiti" parintii sa munceasca in alte tari unde se castiga calumea.Stiu ca suna nebunesc, dar e si asta o varianta.Sau poti sa pleci tu dupa facultate in alta tara la un spital de stat.O alta varianta ar fi un imprumut.
Succes si sper sa ajungi acolo unde iti doresti!