| BlackRose03 a întrebat:

Salut, TPU! Am oportunitatea să continui facultatea cu un master în literatură în Elveția. Problema este că nu dispun de destui bani să mă întrețin acolo și un împrumut pentru studenți ar fi necesar. Astfel, nu știu dacă să merg în Elveția fără o garanție că voi găsi un job bine plătit după(fiind un master în literatură și nu medicină sau IT)sau într-o țară din UE(Suedia/Spania/Danemarca etc) unde am posibilitatea să studiez gratis și costurile de trai ar fi mult mai mici, dar nefiind atât de mulțumită de țară în sine și condițiile de trai(comparativ cu Elveția, nu Romania). Ce părere aveți? Aș aprecia puncte de vedere din partea persoanelor care au studiat/studiază/s-au hotărât să studieze în străinătate. Vă mulțumesc!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acu 2 săptămâni abia intrai la facultate. Intai faci facultatea apoi masterul. Așa că mai întreabă peste 3 ani.

| BlackRose03 explică (pentru suntserios):

Am terminat primul an cu rezultate foarte bune și intenționez să mențin aceasta performanță. M-am interesat la universități deja și dacă am peste 9.50 toți cei 3 ani, am șanse mari să intru. Întreb nu pentru că intenționez să sar 2 ani(ceea ce nu este prea posibil), ci pentru că intenționez să învăț limba țării unde voi merge la master pentru că la toate facultățile de interes, pe langa engleza, trebuie sa știu și limba acelei țări.
Și nu cred că pot sa ajung la germana de exemplu la un nivel avansat in 3 luni(durata vacanței de vară după ce dau licența). laughing E bine sa am o direcție de pe acum ca sa nu fiu in situația în care mă decid că vreau in Suedia și eu să fi învățat germana.

| johnnny123 a răspuns:

"în 4 Aprilie 2022 | BlackRose03 a întrebat:
Tocmai am aflat ca am luat 4.60 in simularea de la romana, in timp ce restul clasei a luat peste 6(clasa a 12-a)."

Într-un singur an ai evoluat de la un elev care ia 4.60 la simularea de română la "master în literatură în Elveția"?

Cam rapid și improbabil saltul, dar în fine.

Lăsând asta la o parte, dacă nu dispui de foarte mulți bani sau măcar de o bursă care-ți acoperă cazarea, masa și studiile, nu prea ai ce căuta în Elveția. O sticlă de apă de 0.5L de la chioșc costă 6 euro.

Iar la joburile "bine plătite" în Elveția au prioritate elvețienii. Ca să nu mai spun că obținerea cetățeniei elvețiene necesită cel puțin 10 ani.

| BlackRose03 explică (pentru johnnny123):

"Într-un singur an ai evoluat de la un elev care ia 4.60 la simularea de română la "master în literatură în Elveția"?

Cam rapid și improbabil saltul, dar în fine."

Nu am avut 4.60 în simulare din cauza unei lipse la nivel de memorie sau abilități pe partea asta, ci pentru că dezvoltasem depresie, motiv pentru care am lipsit mult și nici când eram la clasa nu îmi dădeam interesul. Nu poți visa romana in stele din păcate, iar colegii mei cu rezultate bune nu au visat literatura sau gramatica limbii romane, ci au stat să învețe. Dimpotrivă, este foarte probabil sa ajungi de la un elev de nici 5 la un student cu rezultate remarcabile daca îți dai interesul. Multi elevi "slabi" au rezultate sub nivelul așteptărilor pentru că prezintă o lipsă de interes, nu o inteligență scăzută.
Deși am avut astfel de "performante" în clasa a 12-a, am ajuns la Litere in Cluj care este prima facultate de litere pe țară, loc unde m-am pus pe învățat și am avut note de 10 și 9 in principiu. Iar facultatea, din câte știu, are un nivel mai mare de dificultate decât liceul. Astfel, rezultatele obținute în acest an prezintă o reflecție mai apropiată de realitate a abilităților mele decât cele de pe parcursul liceului.
Apreciez restul răspunsului.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu am studiat in strainatate, dar am trait si muncit acolo timp de 2 ani. Deci o sa iti dau o parere logica.
In Elvetia ar fi bine sa mergi doar daca esti sigura ca vei gasi un loc de munca unde sa te si intretii, si sa platesti si datoria facultatii. Ceea ce e cam nasol daca nu iei un salar mediu pe economie acolo.
Si in tarile cele 3 pe care le-ai enumerat, eu as alege una cea mai buna comparativ cu celelalte 2. O sa studiezi si gratis, iti poti gasi si un loc de munca, si nu o sa fi prea strans/a la menghina cu banii.

| BlackRose03 explică (pentru StoicAnalysis):

Da, ai dreptate. Nu are rost să mă chinui cu datorii doi ani. Mulțumesc!

| NLS a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu recomand Elvetia, ci mai degraba Germania.
Sau daca nu vrei Germania, atunci Danemarca sau Suedia.

| Sistemulxxl a răspuns:

''să continui facultatea cu un master în literatură în Elveția'' I-auzi! La Yale ai incercat?

| BlackRose03 explică (pentru Sistemulxxl):

De ce mai raspundeti daca nu puteți ajuta?))

| Sistemulxxl a răspuns (pentru BlackRose03):

Te ajut taica. Mergi la Yale.

| pufulescu0o a răspuns:

Te-ai gandit la Germania? Scolarizarea in sine este gratis, trebuie sa iti platesti doar cheltuielile de trai.