| qLoxPlayZ a întrebat:

Am si eu cateva intrebari laughing

Daca ma duc le profilul științe sociale cam unde ma pot angaza pe viitor?
Am vazut alti oameni care ziceau ca unde vrei dar nu.s sigur...
Gen daca ma pricep in java, piton etc. unde ar trebui sa ma angajez, si cu profilul acesta pot? Nu prea cred dar astept raspunsul vostru...
Sau ca designer (web design, etc) pot cu acest profil, si ce facultate da urmez dupa aceea?

Aa bdw daca vr sa ma fac fotograf laughing (nu cred dar intreb) pe ce profil ar merge sa ma duc, si trebuie urmata o facultate anume sau? laughing Cam cu, cat se plateste.

-mersi!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă faci liceul la științe sociale nu te poți angaja într-un domeniu anume, pentru că științele sociale nu îți oferă un profil concret. Dacă alegi științe sociale, trebuie neapărat să faci o facultate care să te învețe o anumită meserie.
Dacă îți place informatica trebuie să alegi un liceu cu profil IT. Poți să faci și facultatea de informatică după liceul de științe sociale; dar te ajută foarte mult dacă ai alege de la început un liceu de informatică. Pentru că la orice facultate ai merge după ce ai terminat liceul de științe sociale, tu vei fi începător in anul întâi, iar alții tot în anul întâi vor fi avansați pentru că au făcut mai înainte un liceu cu domeniul specific.

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mergi la informatica. Daca stii programare ce sa cauti la stiinte sociale?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Profilul liceului teoretic nu îți dă nicio calificare asa ca e destul de irelevant în ce domeniu lucrezi, cotează ce faci după liceu ca să te specializezi.

Ca faci medicina, informatica, arte sau drept e treaba ta după.

Dacă te pricepi la piton ma îndoiesc ca te angajezi undeva având în vedere ca ii zice Python în realitate

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Amice, dar chiar nu contează, uite cum ar fi trebuit să fac eu în liceu, du-te la filologie că-i foarte ușor, ia doar note de 5-6, învață bine doar pentru BAC, pentru note îți zic eu că în liceu nu contează. oricum te asigur că dacă nu îți dai interesu nu o să ai doar note de 5-6, pentru că mai vor fi materii unde iei note din burtă, a da, uite că pierdeam ideea, concentrează-te pe partea de informatică, fă meditații cu un profesor, lucrează singur.

Legat de partea cu fotografu, dacă vrei să devii un Peter Parker o să ai nevoie de un costum în culorile fcsb-ului, legat de facultate, nu cred că există așa ceva, niște cursuri online din America sau străinătate poate ajută, legat de plată nu cred că se dă milioane pentru un fotograf... ăsta e un moft cu fotografu.

Nu îți imagina că pentru orice ocupație trebuie să existe și o facultate, dar chiar dacă există asta nu înseamnă automat dacă faci dreptul o să lucrezi în domeniul juridic.

| suntserios a răspuns (pentru 1231242):

De a dreptul stupid sa te duci la un profil de filologie daca vrei o cariera in informatica. Stupid.

| 1231242 a răspuns (pentru suntserios):

Salutări!

Pentru a munci singur la visul tău ca sistemul ăsta defect să nu te afecteze, chiar deloc.

| suntserios a răspuns (pentru 1231242):

Oricat de defect ar fi sistemul, 4 ani de liceu pe un sistem real unde se face matematica si informatica nu pot fi inlocuit de meditatii si ore de romana, istorie si limbi straine

| 1231242 a răspuns (pentru suntserios):

Aș putea să greșesc, dar mă rog, eu asta cred.