| Randomusername a întrebat:

Am si eu nevoie de niste informatii. Muncesc vara asta la un magazin alimentar cu un contract de 8 ore zi de zi, si sunt pontat 900 lei, si de fapt muncesc 16 ore o zi cu o zi, si sunt platit 1000. Sefii nu au fost pe placul meu, vreau sa imi dau demisia, si ma intrebam care e treaba cu preavizul, daca e neaparat sa il fac, si daca ar pomeni de asa ceva, ce argumente as putea folosi ca sa scap de ei, precum o declaratie la ITM, sau chestii de genul. As mai vrea sa stiu si ce urmari negative ar putea sa aiba. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna! In mod normal perioada de preaviz este stipulata in contractul de munca pe care l-ai semnat, si cred ca este de 21 de zile lucratoare. Daca vrei sa pleci fara acel preaviz, poti sa iti dai demisia la zi, dar asta numai daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile prevazute in contract (refuzul platii salariului, lipsa echipamentului de protectie, neplata orelor suplimentare sau nerespectarea dreptului la repausul saptamanal, respectiv depasirea abuziva a numarului de ore de lucru/saptamana etc.).
Acuma eu te sfatuiesc sa citesti cap-coada contractul tau si sa vezi unde ti se pare ca ti se incalca sau nu ti se respecta drepturile si foloseste-te de ceea ce ai aflat ca sa iti dai demisia la zi. Trebuie sa obtii un numar de inregistrare si apoi ai plecat asteptand ca la data de salariu sa primesti restul banilor ce ti se cuvin, dar si niste banuti pentru numarul de zile de concediu aferent perioadei in care ai fost angajat la ei. Daca angajatorul refuza aceasta demisie, atunci vei fi nevoit sa accepti acea perioada de preaviz inainte de a pleca. Mult succes!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce face la ITM. Cerere de preaviz 2 saptamani.Care perioada trebuie lucrata efectiv.

| express11 a răspuns:

Daca iti dai demisia trebuie sa stai in preaviz.in preaviz trebuie sa muncesti doar 4 ore pe zi.restul de 4 sa-ti cauti de munca. poti lucra si 8 ore pe zi pana ce termini orele.efective.deci 160 ore :2=80 ore.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,
De demisie nu poti sa scapi. Si in general nici de preaviz. Singura sicana care ar putea sa ti-o faca este sa te tina 3 saptamani la lucru.

E adevarat ca se spune ca demisia este cu preaviz de 15 zile, dar daca citesti codul muncii, o sa vezi ca acolo scrie: 15 zile lucratoare. Adica 3 saptamani.

Oricum, poti sa iti depui demisia si sa iti iei concediu.

Dar cel mai bine este sa te desparti in liniste cu ei. Crede-ma, ar fi cea mai buna solutie.

Sa alergi dupa aceea dupa acte sau alte chestii din astea, chiar nu se merita.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

2 saptamani preaviz. Daca-ti dai demisia, nu primesti ajutorul de somaj.