| 002agentsafieluat a întrebat:

am si eu o dilema, daca ma puteti ajuta, doar daca puteti: Eu sunt pasionat de Limba Romana dar mai mult sunt,,axat" pe lumea Fantasy(Fantezie), Mitologie, Istorie... idolul meu ( cum alti copii / adolescenti / chiar si adulti il au pe: Bat-man, Superman si alte personalitati care au intrat in,, istorie"), eu il am pe: J.R.R Tolkie >-- Creeatorul / Autorul mai multor volume de poezii / carti, ex: Hobbitul, Stapanul Inelelor ( preferatele mele ), eu am 16 ani sunt la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, si am note de 8-9 si bacu sper sa-l iau cu peste 8, 00, intrebarea mea este: eu as vrea sa lucrez in domenii de cultura / creatii de filme/desene/Jocuri Video, ce facultatea ar trebui sa fac ( am idei despre filme / desene.am concepte, am scris o carte cu numele:,,Lordul Vaurtgon" ( fantasy ) cu diferite specii de creaturi de la oameni, orci, elfi, trolli, dwarf, gnomi, undead, si,, carausi" Tauri ( Tauren ) am primit diferite premii si laude pentru carte si chiar bagata in biblitoteca scolii, dar nu stiu ce faculttate sa aleg sa fac ceea ce imi place..nu cred ca exista asa ceva, a murit lumea aceea a cartiilor si a fanteziilor..si nu cred ca merita o facultate in domeniul acesta..care sa aduca si venituri..cine imi poate da o sugestie / indrumare, ii dau funda cu mare placere, va multumesc foarte mult!

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Litere sau istorie

| foxsilver a răspuns:

Pentru ca iti place foarte mult limba romana, dar si faptul ca ai o pasiune pentru comunicare, sa spunem asa, cred ca Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii ti-ar fi de folos. Intrand in acest spatiu foarte larg din ceea ce numim Media, ai sanse mari sa lucrezi atat presa scrisa, radio, televiziune, cat si in relatii publice sau publicitate. O astfel de facultate iti va oferi multe oportunitati prin care sa te faci remarcat prin ceea ce scrii. Exista jurnalisti, atat din presa romaneasca cat si straina, care au avut un mare succes cu ceea ce au publicat, inclusiv carti.
Bafta!