| DropsOfLove a întrebat:

am si eu o intrebare destul de importanta pentru viitorul meu: Medicina sau Farmacie? Sunt in clasa a 11a si imi place foarte mult biologia deci as adora sa studiez medicina dar pe de alta parte mi-ar placea mult mai mult sa profesez intr-o farmacie sau intr-un laborator decat ca si medic, in specia pentru ca sunt o persoana foarte miloasa. Ce sa fac? Va rog am nevoie de opinii si sugestii cat de repede. crying

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Se poate ce vrei tu, faci facultatea de medicina, care este foarte grea, dureaza 6 ani, in primul an lucrezi la greu pe cadavre si apoi treci la pratica in spitale, pe oameni, prin anul 6 esti deja ca si medic aproape si daca ajungi aici sigur ti-a trecut mila de care spui. Dupa facultate faci specializare pe farmacologie/ farmacologie clinica, 4 ani, poti sa vezi aici ce e si ce se studiaza http://www.umf.ro/index.php/ro/prezentare/436.html, si dupa asta poti lucra in fabricile de medicamente, in cercetare pe efectele medicamentelor, la institutele medico-legale etc. Daca nu vrei sa practici medicina este pacat sa te chinui sa inveti atat de multi ani si atat de multa materie degeaba, faci farmacia direct si te pregatesti cum trebuie pentru farmacie. Treaba cu salariile este relativa, oricum la inceput sunt mici si ca medic, si ca farmacist, iar pe urma progresezi in functie de cat esti de bun profesional, nu-ti da nimeni bani multi degeaba doar pentru ca ai facut o faculatte sau alta.

4 răspunsuri:
| Clauditapisicuta a răspuns:

Fa ce crezi tu ca e mai bine pentru tine si ai sa ai scces in meseria ta!

| Claudia_6845 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic se castiga foarte bine si la una si la alta, insa acum trebuie sa-ti urmezi inima, si te-as incuraja sa faci ce-ti place.

| DropsOfLove explică (pentru Claudia_6845):

Nu e vorba de cat de bine se castiga! iti multumesc pentru sfatul tau dar problema e ca MIAR PLACEA SA STUDIEZ MEDICIDA DAR MAI APOI SA PRACTIC FARMACIA... sad

| CrissTty a răspuns:

Eu zic la medicina deoarece se castiga mai bine si daca iti place biologia si inveti foarte bine si ai generala peste 9.45 te poti baga la un liceu destul de bun despre medicina.( Farmacia se castiga slab si daca te bagi la una mai cunoscuta o sa stai 12/24 tura noapte/zi ) unde la medicina daca ai note foarte mari poti deveni manager. enginer ( Sambata Duminica liber ) si celelalte sarbatori scrise pe calendar care nu se lucreaza. fUNDA? Am nevoie