| MoBmc a întrebat:

Am si eu o intrebare mai stupida. Legat de facultatea de jurnalism. cum te poti angaja, de exemplu, daca vrei sa devii prezentator al unei emisiuni. Astepti propuneri? Faci propuneri posturilor TV? Vin oameni de la televiziuni prin facultati si cauta studenti apti pentru un job la ei? laughing) nu am nici cea mai vaga idee despre chestiile astea si chiar ma interezeaza. Daca ati putea sa dati un raspuns cat mai dezvoltata, poate chiar si cu mai multe informatii despre facultatea de jurnalism ar fi super. Dau funda la cel mai bun raspunswinking

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca orice alt job, posturile respective sunt date publicitatii in mass media.Nu este neaparat nevoie sa fii absolvent al unei facultati de jurnalism--- poti fi absolvent al facultatii de drept precum Catalin Maruta( http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83t%C4%83lin_M%C4%83ru%C8%9B%C4%83)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai dacă sunt posturi libere care sunt anunțate prin mass-media, dar asta nu înseamnă că nu te poți angaja cu jumătate de normă din ultimul an de facultate, depui și c.v.
http://www.fjsc.unibuc.ro/
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| mixxjim a răspuns:

Teoretic orice se poate. Practic insa e foarte greu. Chiar daca se dau anunturi de angajare, de cele mai multe ori se dau fara numele firmei/teleziunii, altfel iti dai seama ca ar avea vreo cateva sute de mii de aplicatii, si poti trece cu vederea un astfel de anunt si sa nu aplici. Si cate anunturi de angajare prezentator tv ai vazut recent? Mai pe la inceputurile televiziunii mai erau astfel de anunturi, acum nu mai exista. In primul rand ca se mai rotesc intre ei, cei care lucreaza deja in tv. In al doilea rand, s-au infiintat acele academii media, cum e asta http://www.scoaladeteleviziune.ro/ sau cea a antenelor http://www.intactmediaacademy.ro/, unde se pregatesc prezentatori tv si alte specilizari si aleg dintre absolventii de acolo. Si nu in ultimul rand, eternul sistem "pile, cunostinte si relatii" - sau sex. Cam asta-i sistemul. Faci un curs la academia media si iti gasesti o pila sau pe cineva care sa-ti poata asigura cariera contra sex si gata. Sper sa nu te superi, dar vezi si tu cam cine se plimba acum pe la tv din generatia "noua" ca sa zic asa, competitia e asa de mare ca e foarte greu sa ai timp sa arati cat esti de bun-daca chiar esti.

| anapricopi76 a răspuns:

Buna stai fara griji ca vei gasi de lucru, iar posturile sunt si in ziare, sau mergi la sediul firmei si te interesezi.

| TheAce a răspuns:

Salut. In primul rand, se presupune ca pe timpul facultatii inveti meserie, greu sa te angajezi in tv. Eu am avut norocul de a fi avut deja cativa ani de experienta in presa drept pentru care mi s-a propus in 2010 un post la o televiziune regionala. In general esti cautat daca ai o oarecare notorietate. Altfel, ca in orice alt domeniu, totul tine de CV. Daca nu ai un CV bun o sa-ti fie foarte greu. Recomand sa faci niste internship-uri, poate ca te vor ajuta in conditiile in care nicio televiziune nu angajeaza oameni fara experienta in mass media (exceptand posturi obscure de tip asistenta tv, sunt sigur ca tintesti mai sus ). Facultatile de jurnalism sunt ok, programul e lejer si dincolo de presa scrisa, online si televiziune vei studia si publicitate, PR sau politici europene, pentru a avea un camp mai larg cand vine vorba de alegerea masterului pe care doresti sa il urmezi. Daca vrei neaparat televiziune poti opta si pentru Scoala de Televiziune Tudor Vornicu, e foarte respectata, inveti de la profesionisti si da bine la CV.