| gangalot002 a întrebat:

SaluT TpU - am si eu o intrebare pentru voi: sunt baiat sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si am medii de 7 si 8 si bacu sper sa-l iau cu peste 7:50 ma pasioneaza jocurile / desenele / si filmele fantasy si ador sa lucrez in echipa in domeniul 3d / programare ..doar sa mai invat si tot ce sta in munca in echipa la filme / jocuri / desene ( am o inima de copil ) vreau sa fac ceva in viata asta si m`am orientat spre televiziune : facultatea de film: cameraman dar iar m`am rasgandit spre 3d artist iar apoi programare iar apoi... nici nu mai stiu ce pot sa aleg daca ma pasioneaza astea..la 3d artist stiu sa folosesc programele: 3ds max / maya / Photoshop si etc dar nu stiu sa desenez manual pe hartie si foaie si nu cred ca o sa mearga / programare stiu ceva de C++ / C# / C >---dar nu prea multa si nu stiu ce sa aleg le schimb de ff multe ori si cu medicina / criminalistica etc..nu stiu ce sa aleg..si ce sa fac cu viata mea.da am mai auzi multe vorbe,, du-te unde iti place fa ce iti place" da imi aleg ceva si dupa aia o schimb imediat ma puteti ajuta cu un sfat sugestii ceva nu stiu ce sa fac in viata asta.dau funda multumesc foarte mult

1 răspuns:
| Maria123 a răspuns:

Daca alegi ceva care nu iti place asa mult, oricum o sa vrei sa schimbi dupa aia sau o sa te gandesti in continuare la pasiunea ta. Cel mai bine e sa te gandesti si sa alegi ceea ce-ti place cel mai mult. Ia o foaie de hartie si imparte-o in cate domenii iti plac apoi pe fiecare coloana sa scrii cat de mult iti place si ce-ti place la fiecare, avantaje/ dezavantaje si tot asa. Poti sa faci si teste de personalitate ca asta:
http://www.infopsihologia.ro/teste-psihologice/tipul-de-personalitate/
Plus ca daca nu stii sa desenezi pe hartie asta se poate invata prin exercitiu. Insa stai linistit ca 3d artist nu e totuna cu pictor/desenator. Oricum daca ai conceptele si imaginatia mi-e imposibil sa cred ca nu poti si pe hartie, trebuie doar sa exersezi, desi cel mai important e sa te pricepi in programele alea pe calculator, ca practic ca 3d artist lucrezi pe calculator, nu pe hartie.