| cOsmania a întrebat:

Salut,TPU!

Am si eu o intrebare, sunt in clasa a 8-a si as vrea sa ma orientez in cariera mea spre judecator, dar am niste intrebari:

1)Trebuie sa urmez un profil de liceu anume, iar daca nu trebuie sa fac asta ce profil ar trebui sa aleg?

2)Daca iau licenta in "Facultatea de Drept" ce trebuie sa fac mai incolo pentru a deveni judecator?

Va multumesc, anticipat! FUNDA!happy

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
În liceu ar fi indicat să urmezi un profil "Filologie" deoarece se va pune accent pe Limba Română şi Istorie. Trebuie să înveţi să vorbeşti coerent, să te exprimi impecabil şi să scrii foarte corect.
După ce termini Facultatea de Drept, va trebui să candidezi pentru a fi admis la Institutul de Magistratură din Bucureşti. Concurenţa este foarte mare de la an la an însă dacă vei învăţa, cu siguranţă vei reuşi să îţi atingi ţelul.
Succes pe mai departe!

1 răspuns:
| ladeeda a răspuns:

Ai putea sa urmezi si profilul ''stiinte sociale''. Inveti logica care e foarte importanta in judecarea cazurilor.
Dupa ce termini facultatea trebuie sa fii admis la Institutul de Magistratura. Spor la invatat! O sa ai nevoie.winking