| Stefan_Silviu_1993 a întrebat:

am si eu o nelamurire, eu sunt clasa a8-a si mai e putin si vin examenele, si eu as vrea sa ma fac bucatar dar intrebarea mea este la profesionala cum se face cati ani se fac.Eu am inteles ceva de 3 ani dar dupa ce se intampla ca nu ai cum sa ramai decat cu 3 ani de liceu sau daca da ce diploma primesc (inca nu sunt 100% sigur ca ma duc la profesionala) eu cred ca as putea sa ma duc si la un liceu din Bucuresti de gastronomie dar mi se pare mai ok daca faci practica si asta as vrea sa stiu cati ani se fac in profesionala sau daca se fac doar 3 ani ce diploma primesc dupa?
Multumesc, Funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Pentru a deveni bucatar, este suficient sa faci o scoala profesionala de profil, care dureaza 3 ani. Nu face confuzie intre o scoala profesionala, care dureaza 3 ani si obtii o diploma de bucatar si un liceu ( in cazul tau, liceu cu profil alimentatie publica), care dureaza 4 ani, dar se face si ceva carte, si la sfarsit trebuie sa iei si bacul. Aceste lamuriri le poti obtine lejer si de la dirigintele tau, sau de la directorul scolii, care sunt obligati sa va lamureasca aceste probleme.

| Stefan_Silviu_1993 explică (pentru neutrino):

Deci nu este nicio diferenta intre liceul normal si profesionala? dupa ce termin 3 ani de liceu ce fel de diploma primesc adica pe diploma mea o sa scrie ca am facut o profesionala? si mai trebuie sa dau si bac la profesionala?

| neutrino a răspuns (pentru Stefan_Silviu_1993):

1. Scoala profesionala este o scoala unde vei invata numai despre meseria respectiva, dureaza 3 ani si gata. Nu exista examen de bacalaureat dupa terminarea unei scoli profesionale.
2.Un liceu dureaza 4 ani, dupa care dai examenul de bac. Daca faci numai 3 ani, nu vei primi diploma de scoala profesionala, pentru ca nu ai cum. Acest lucru poate fi posibil numai acolo unde scoala profesionala functioneaza pe langa un liceu de specialitate.

| Stefan_Silviu_1993 explică (pentru neutrino):

Pai asa ar trebui sa mearga ca e vorba de liceul viilor si au si profesionala si liceu la zi happy si am inteles ca pot sa fac transferu din a 11-a din profesionala in a 12-a de liceu la zi

| neutrino a răspuns (pentru Stefan_Silviu_1993):

Eu nu cred ca se poate fara sa dai multe examene de diferenta, pentru ca la liceu se mai face si scoala, materii de cultura generala, materii pe care nu le faci si la scoala profesionala. De ce nu mergi direct la liceu, fara sa mai complici lucrurile?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face curs de bucatar si dupa ce faci cursul acela mergi undeva in practica sau ca si ajutor de bucatar acolo prinzi experienta si inveti lucruri.