| Arbeloa a întrebat:

Am trecut in clasa a 10-a, profil mate info, si ma gandesc sa fac una din cele 2 facultati de mai jos:

1. Facultatea de Inginerie Electrica

2. Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei

Am cateva intrebari:

1. Cu ce se ocupa mai exact un inginer de telecomunicatii?

2. Un electronist poate face si ce face un electrician, dar nu si invers?

3.Care imi ofera mai multe sanse de angajare, ce salariu de pornire pot avea si cat va creste in urmatorii 3-4 ani(In Romania, cat si in cazul unei angajari in UE- Preferabil Germania, Franta, Olanda)

1 răspuns:
| tintareco a răspuns:

Să nu te chinui să faci cele două facultăţi pentru că ele există,eventual,urmează-le cursurile de învăţămînt, iar un electronist nu poate face ce face un electrician şi invers, iar dacă nu eşti bine pregătit profesional, asta în primul rînd, nu-ţi va creşte salariul nici în următorii 13-14 ani.La prima întrebare, în era telefoniei mobile şi al internetului, no comment.