| MrArtur a întrebat:

Anul acesta am intrat clasa a XII-a la Colegiul Național "Sfântul Sava" pe profil matematică-informatică bilingv engleză și aș dori să știu dacă aș avea vreo șansă să intru la o universitate internațională cum ar fi: Harvard, Yale, Stanford, Oxford, Cambridge, etc. dacă am avut mediile 9, 98 clasa a IX; 9, 99 clasa a X-a; 9, 97 clasa a XI-a și rezultate destul de bune la olimpiadele și concursurile de matematică, informatică, fizică și chimie (premiile I, II, III)?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sansele tale cresc daca premiile sunt obtinute la concursurile internationale(banuiesc ca stii asta!) Va trebui sa incepi demersurile la universitati (sa aplici )inca din timpul anului scolar 2016-2017, dar in termenul limita impus de catre fiecare universitate. Universitati precum Oxford-ul (la care fiica mea a aplicat) invita aplicantii la un interviu dupa care acestia primesc o oferta conditionala care implica obtinerea unei medii minim acceptate la ex. de bacalaureat, note minim acceptate la anumite discipline de bac, nota minim acceptata la testarea IELTS.

2 răspunsuri:
| MrArtur explică:

Cu bacul nu îmi fac griji (am făcut o groază de modele la meditații şi nu am luat mai puțin de 9, 88 la fiecare testare - cunosc materia de clasa a XII-a din vară) şi azi am început să contactez mai multe universități şi am început să scriu şi eseele de admitere (esențial pentru univetsitățile americane).

| alessia5158 a răspuns (pentru MrArtur):

Daca te-ai hotarat pentru cele americane, informeaza-te si asupra burselor ( cand stabilesc bursa, unele facultati "se uita" la contul parintilor!). Oricum, eu iti doresc sa ai succes!