| Correy a întrebat:

As avea nevoie de un sfat... Dupa inscrierile la facultati am fost admis la specializarea Jurnalism si la Arheologie, ambele in cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca.Acum nu stiu incotr-o sa merg.Istoria a fost si inca e o pasiune de-a mea insa nu cred ca voi avea prea multe oportunitati de cariera dupa ce imi iau licenta la specializarea Arheologie.Pe de alta parte mai e si Jurnalismul.Mi-ar placea sa urmez o cariera in presa scrisa.Asadar, ce ar trebui sa aleg? (tinand cont si de faptul ca nu vreau sa ajung muritor de foame)

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Ti-ai cam dat raspunsul singur."nu vreau sa ajung muritor de foame", atunci iti recomand sa te duci la Jurnalism. Poti studia Istoria in continuare, dar doar ca o pasiune de a ta, eu cred ca iti vei gasi mult mai usor o slujba cu jurnalismul.

| Correy explică:

Alte pareri?

| TheAce a răspuns:

Facultatea de Jurnalism de la Cluj e a2a cea mai buna de profil din tara dupa cea de la Bucuresti. E o facultate serioasa in care vei invata dincolo de materiile de profil (presa scrisa, radio, online, TV) si bazele PR-ului, care te-ar putea ajuta in viitor. Oportunitati ar fi ulterior destule, mai ales daca reusesti sa te afirmi din anii studentiei. Nu recomand facultatea de arheologie, am cativa prieteni care au facut-o doar pentru a se apuca ulterior de alta facultate.