| Monylove a întrebat:

happy :* As avea si eu o intrebare: Voi care din urmatoarele facultati mi-ati recomanda si de ce? As frea argumente atat pro si contrahappy! Oricum avand in vedere ca sunt la liceu pedagogic voi face Pedagogia invatamantului primar si prescolar dar as mai dori sa fac ceva in paralel cu aceasta facultatehappy.
Deci :
-drept
-administratie publica
-litere

Va rog sa nu ma sfatuiti sa dau la facultatea de medicina sau farmacie ca nu-mi place chimia si ai daca esti medic sau daca esti farmacist responsabilitate foarte mare.
Acum as dori sa argumentez si eu:
La drept mi-ar place destul de mult sa dau deoarece sunt o persoana care atunci cand are un conflict iese mereu invingator , nu ma las niciodata "calcata in picioare" prefer sa-i "calc eu pe altii in picioare". Sunt instare sa nu-mi arat sentimentele adevarate ma pot chiar si pe mine insumi controla. Mi-ar place sa fiu avocata dar asa am auzit ca este o meserie foarte periculoasa adica niciodata nu stii daca nu vei fi din diferite motive ucis.
La administratie publica lucrezi non-stop cu acte cea ce pe mine m-ar plictisi dar asa am auzit ca daca ai terminat adiministratia publica si lucrezi in alt domeniu cum as lucra si eu de exemplu ca educatoare sau invatatoare totusi as castiga mai mult pe luna decat o educatoare sau invatatoare care nu a terminat administratia publica.
Si a mai ramas faculatea de litere si chiar si aici am sa aduc argumente pro si contra. Pai atunci as fi profesoara de romana si/sau de engleza. Pai engleza este una dintre materiile mele preferate iar roamana mai noah ,sincera sa fiu imi plac poeziile foarte mult dar de exemplu cititul de romane ma respinge. Nu prea imi plac romanele.happy

Sper ca am fost destul de clara si precisa as vrea sa imi raspundeti in cel mai complex mod si voi da si fundahappy:X!

O zi buna TPU!happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poti muri si cand mergi pe strada, ca-ti cade un ghiveci de flori in cap de la un balcon sau da o masina peste tine, doamne fereste! laughing asta cu omoritul ca esti avocat se poate spune la fel aproape despre orice alta meserie, e o prostioara. deci:
1. poti fi avocat pe dreptul societatilor comerciale, pe dreptul familiei, pe drept comercial, te poti face si notar sau poti lucra in case mari de avocatura. dreptul inseamna mult mai mult decat sa aperi criminali, asta e una din multiplele specializari din drept si o faci numai daca iti place in mod deosebit. e ingrozitor de mult de tocit in facultate insa dreptul are avantajul ca il gasesti aproape la orice facultate particulara, in toate formele de invatamant - seral, la distanta, asta daca vrei sa si lucrezi in acelasi timp.
2. cu administratia publica mare lucru nu poti face decat sa te angajezi eventual in administratie publica sa invarti hartii toata ziua, cum spui, si asta pe un salariu de mizerie. dar daca faci facultatea ma gandesc ca poate nu vrei sa ramai educatoare in continuare, deci ar fi cam inutila facultatea asta...
3. litere - cum ai spus, poti iesi profa sau chiar si traducatoare (pe engleza, daca faci romana-engleza sau pe doua limbi straine, daca faci engleza cu altceva). in plus, daca faci dupa facultate un masterat sau vreun curs de specializare poti face resurse umane, marketing, relatii publice (PR). la limbi straine e f. mult de citit in facultate, nu neaparat de tocit si cursurile de engleza se tin toate numai in engleza, si examenele la fel.
4. ar mai fi o varianta, nementionata de tine, nu stiu daca nu iti place sau nu vrei, e psihologia. greu si asta, mult de tocit si de citit.
din cate spui cred ca dreptul ti s-ar potrivi cel mai bine si ar fi cel cu mai multe optiuni dupa terminare si poate cumva si cel mai banos. depinde de ce simti tu dar si de ceea ce faci la examene. sper ca ti-am putut fi de folos, ai putea sa vorbesti si cu profii de la scoala/dirigintele, ca de-asta sunt acolo, sa va si indrume/ajute. mult succes! poate-mi spui ce-ai hotarat si cum a mers cu admiterea.