| Anonima543m a întrebat:

Salut TPU, as vrea sa dau la farmacie. Pot sa merg la farmacie doar cu liceul? Sau pot face liceu sanitar pentru acest domeniu? Sau trebuie neaparat facultatea facuta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai exista liceu sanitar!
Ca sa fii farmacist trebuie sa faci o facultate de medicina, sectia farmacie.

| helpforyou a răspuns:

Sunt postliceare unde faci 3 ani cursuri.

| bookofknowledge a răspuns:

Nu prea stiu de farmacie, dar nu prea sunt sperante la un titlu asa de mare fara facultate, in schimb e posibil sa existe asistent la farmacie fara facultate, cum e la medicina generala, dar cam atat cred ca poti face fara sa dai la faculta

| Ioana06i a răspuns:

Se poate face un postliceal, timp de 3 ani, pentru acest domeniu de farmacist.

Știu asta de la o rudă. Ea a făcut postliceală (3 ani) și a devenit farmacistă.

| Salut2020 a răspuns:

Pentru a fi farmacista trebuie sa termini facultatea, daca nu probabil exista fel si fel de postliceale dar in afara de vanzator nu vei fi altceva iar liceul sanitar din cate stiu este pentru a te face asistenta. Sper ca te am ajutat.