| andreienciu a întrebat:

Salut TPU,

As vrea sa dau la liceul Bio-Chimie pentru ca imi place fizica si cred ca si chimia e interesanta doar ca nu stiu ce pot deveni daca merg la bio-chimie ( in afara de doctor ) PS sunt cls a VI-a

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu exista "doctor" bio- chimist si nici nu poti deveni medic numai cu liceul. Pentru aceasta ai nevoie de facultea de medicina.

| andreienciu explică (pentru neutrino):

Stiam astea si eu straight face

| MaliciousDeath a răspuns:

Biologia si chimia au aplicatii in general in domeniul medicinei, dar nu se limiteaza la meseria de medic. Daca zici ca-ti place fizica, ar fi interesanta si ingineria medicala.Interesanta mai e si partea de cercetare(pe virusi=>boli infectioase, genetica, etc), pe recuperare, poti fi si asistent, si profesor...Ideea e ca sunt destui care termina la specializarea asta si aleg ceva cu totul diferit.
Si esti doar clasa a 6-a.Pana intr-a 10-a n-o sa cunosti partea serioasa("interesanta") a chimiei, iar fizica e banala in primele clase.Dar nu stiu cum o sa evoluezi, deci bafta.
Ah, si dupa cum a spus si neutrino, nu e de ajuns sa urmezi un profil cu specializarea de stiinte ale naturii. Facultatea iti deschide drumul mai departe.Medicina,farmacie,politehnica...poti sa mergi si la cea de Litere daca iti permiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
dupa ce absolvi liceul respectiv pe care tu vrei sa-l urmezi in legatura cu chimia si fizica si biologia toate acestea trei stiintel le poti studia la facultate adica fizica la facultatea de fizica, biologia la facultatea de biologie, chimia la facultatea de chimie, poti sa fi inginer medical, inginer chimist, inginer de produse alientare, inginer pe domeniul biologiei mai poti face daca iti blace bio-chimie, facultatea de farmacie si sa devii farmcist, la fel silvicultura si horticultura ( scuze daca am scris gresit ) daca absolvi de exemplu facultatea de (biologie sau chimie sau fizica ) poti profesa ca profesor in domeniul respectiv deci oferte chiar, sunt iar daca te ajuta cu ceva pot sa-ti dau un link si iti apare un playlist cu mai multe facultatii la care te poti uita si acolo explica cati ani se face, jobu-rile, masterul, admiterea ect...
https://www.youtube.com/......tps?/watch
bafta pana atunci in tot ceea ce iti doresti.
O zi buna