| adytza0700 a întrebat:

Salut TPU
As vrea sa stiu ce meserii as putea urma daca as urma profilul Filologie sau Turism si Alimentatie

4 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

La cati oameni termina profilul asta, fara facultate nu te angajezi mare lucru. Macar un curs ceva si tot ar trebui sa faci. Si asta la turism si alimentatie, ca la filologie nu vad ce poti sa iesi pe uman fara facultate. Liceul e liceu. Sectia e importanta pentru ca poate sa te ajute la facultate daca ai facut intens materiile pe care vrei tu sa mergi.
Succes!

| EvangelineLovin a răspuns:

Pt filologie + facultate in domeniu: profesor, traducator, interpret.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Turism si alimentatie.Eu am termina liceu doar alimentar si tot nu rezolvam nimic.Astea teajuta la facultate si eventual la o angajare ulterioara da numa cu lice nu faci nimic.Plus ca acum sunt destui cu facultate fara lucru, de ce te-ar alege pe tine fara facultate? La unicarmu de langa mine este o fata care o terminat facultatea de asistenti medicali si lucreaza ca vanzatoare da poate oricand sa schimbe locu ca are o diploma da daca nu faci nimic pe ce te bazezi? Vrei sa fi vanzatoare si florareasa toata viata? Cu turismu poti merge in multe locuri poti face multe facultati.Iar dupa ce termini poti lucra in agentie de turism, ghid etc.Eu cu liceu putea merge(daca ma interesa si invatam) in laborator la o fabrica de paine unde se testeaza mostre de paine sa vad daca nu-i stricata etc cu eprubete chesti.Doar ca mie nu mi-o placut si n-am invatat.P.S. Poti avea multe meseri

| Inthesky a răspuns:

Pe filologie nu o sa ai nici o meserie happy