| AlbertDaniel a întrebat:

Aţi putea sa îmi recomandaţi şi mie cateva mesrii de viitor care sa aibă un salariu decent şi în cadrul carora să îţi gaseşti un job sigur? Si dacă îmi puteţi spune şi cam cât se câştigă este super!

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Tot ce inseamna ministerul de interne, politist, jandarm, pompier, agent SPP, SRI. Doctori, asistenti medicali, profesori. Aici iti gasesti foarte sigur loc de munca. Zile libere destul de multe ( sarbatori legale), profesorii au vacante cum au si elevii. Salariul cred ca e decent, profesorii o duc sa zicem mai rau, dar te scoti cu pregatiri, se plang de salarii, dar cand cer 50 de lei de sedinta si cheama 4 copii o data si fac 2-3 sesiuni din astea aproape in fiecare zi numai zic... Au salariu de baza aproximativ 1000-1500 de lei ( nu stiu exact). politistii, pompieri, jandarmi, au intre 1500-3400 de lei.Am inteles ca pompierii castiga bine. In armata nu iei 4000 de lei dar iesi la pensie la 45 de ani si dupa restul vietii ai pensie de 1000 de lei, poate si mai mare, depinde de grad sau la cat iesi la pensie. Daca vrei mai multi bani te poti face programator IT, lejer iei 3000-4500 de lei de inceput in Romania, inginerii iar se scot calumea, 80% au loc de munca in tara pe salariu de inceput de la 6000 de lei si aia afara sar de 4-5000 de euro. Doctorii au intre 1500 de lei rezidentii si 3000 de lei aprca dupa, nu stiu sigur, le au marit salarile de 2-3 ori intr-un an. Afara ajung pe la 6-8000 de euro

2 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

As putea sa stiu ce ti ai ales? chiar sunt curios big grin

| AlbertDaniel explică (pentru alex495):

Nu sunt sigur dar cred ca It.