| Oanaeu56 a întrebat:

ca sa devin programator doar in html sau php :
1-Se poate doar pentru 1 limbaj
2-Daca da, ce trebuie sa fac ca sa pot lucra cu carte de munca doar in html? sau php?

2 răspunsuri:
| titibilica a răspuns:

1. nu se poate un singur limbaj, un programator respectabil trebuie sa stie macar 4 limbaje. Limbajul html si php sunt folosite in general in industria web ..si nu cred ca poti crea un site cat de cat doar cu html si php, ai mai avea nevoie de css si javascript.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Programator nu inseamna sa stii un limbaj. Programator inseamna sa sa intelgi conceptele in general, algoritmii, structurile de date, paradigmele de programare samd. Programare nu se invata strict legata de un limbaj.

Si in prinicipiu sa lucrezi in html fara php inseamna sa fii un pacalici care face cele mai simple site uri de prezentare. ala nu se numeste programator.

Sa lucrezi in php fara html e imposibil. Sa lucrezi in php fara mysql e aproape nefolositor. Pe langa asta trebuie sa mai ai cunostinte de javascript, ajax, jquery si diverse alte plugin uri.

Daca pleci de la premiza asta cu doar html si php nu ai sa ajungi niciodata programator, doar un cunoscator de php si nimic mai mult. Asta stiu si copii de liceu.

Cand esti angajat nu iti scrie nimeni pe cartea de munca ca esti programator java, php sau c++.