| AlexCraioveanu28 a întrebat:

cam pe la ce ora se tin cursurile de ospatar oferite de stat vreau sa ma inscriu si asta este cel mai important lucru. Intreb doar pe cei care stiu din propria experienta, priereni, rude. nu doresc alte raspunsuri dau funda! Mersi.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Intrebarea ta trebuie sa contina si niste informatii. Caci tu ai procedat ca unul care solicita un taxi dar fara sa-i fi dat adresa.
Eu iti vorbesc ca unul care a participat la niste cursuri in anii trecuti.
Eu nu stiu nici ora, si nici ziua; dar ce stiu iti spun(pentru ca stiu ca ai nevoie de informatiile acestea -sau cel putin asa cred).
Asadar, tu trebuie sa mergi la fortele de munca din localitatea ta sau de judetul de care apartii (adica la ITM -Institutul Teritorial de Munca; se mai numeste si AJOFM - Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca; la somaj mai exact).
Inscrierea la cursuri se va face doar daca vei merge personal acolo ca sa te inscrii; si trebuie sa te grabesti pentru ca intotdeauna exista niste locuri limita. Si "primii veniti, primii serviti". De asemenea, cursurile nu se vor face daca nu va fi un numar minim de cursanti inscrisi(numarul minim si maxim il vor stabili ei).
Te mai poti interesa si pe site-ul ajofm de care apartii(exemplu: http://www.ajofmiasi.ro/continut/cursuri-de-formare-profesionala )
Cursurile sunt gratuite daca esti somer inscris la ei(fie ca iei somaj, fie ca nu mai iei somaj); sau vei plati pentru ele daca nu esti inscris ca somer.