| Doodleskull a întrebat:

Cand te duci la un interviu pentru munca conteaza ce specializare ai?
Adica te intreaba doar ce facultate ai nu si specializarea?
De ce tin cont angajatorii cel mai mult?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, daca esti chemat la un interviu, ai trimis deja un CV, in care ai scris studiile si specialitatea obtinuta, asa ca nu o sa te mai intrebe de aceasta.
In primul rand angajatorii tin seama de pregatire, experienta si rezultatele in munca (daca ai mai muncit).

| OKGirl a răspuns:

Din cate stiu eu, cei care te angajeaza tin cont cel mai mult de facultatea ta, la ce te descurci cel mai bine, seriozitatea ta fata de job.Eu nu cred ca conteaza specializarea, deoarece nu ea defineste munca ta.E probabil sa intrebe, insa nu joaca un rol major specializarea. Daca e specializare potrivita job-ului, atunci joaca un rol major.Altfel nu, din cate stiu eu.

| NLS a răspuns:

Bineinteles ca tin cont de specializare.
Daca la o facultate exista profil de inginer mecanic si ingineria produselor alimentare, constructii civile si industriale, iar angajatorul cauta un inginer proiectant pentru domeniul mecanic, cu ce il ajuta daca tu ai terminat inginerie economica?
Dar asta trebuie sa mentionezi oricum in CV si/sau scrisoarea de intentie, deci el stie deja ce ai terminat.

Vei fi chestionat cu privire la experienta, realizari/proiecte (daca e cazul, ce ai facut inainte, daca ti-a placut, eventual va cere referinte/portofoliu, in functie de profilul jobului )

Vei fi intrebat si de ce ai ales firma lor, ce te motiveaza sa intri in acea firma/companie.

Si nu va uita nici de studii, insa proabil nu te va intreba cu ce medie ai terminat, decat daca au foarte multi candidati si un singur loc sau locuri putine.