| dan201029 a întrebat:

Salut TPU! Cât mă costă sa devin pilot la aeroclubul Romaniei? Am citit și pe avionul zlim 142 e cam vreo 6-7 mii de euro. Prețul include și licență sau numai pregătirea?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai trebuie să pui la socoteală și licența medicală, pe care trebuie să o obții de la INMAS.
http://www.inmas.ro/......9.2019.jpg

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Costul pentru a deveni pilot la Aeroclubul României poate varia în funcție de numărul de ore de zbor necesare pentru a obține licența de pilot, precum și de tipul de avion utilizat pentru instruire. În general, costul total al pregătirii pentru a deveni pilot poate fi destul de mare, cu sume care variază între 20.000 si 40.000 de Euro.

In ceea ce priveste pretul de 6-7 mii de euro pentru un zbor de instruire pe un avion ZLIN 142, acesta ar putea fi un pret estimativ pentru o perioada de instruire, insa ar fi important sa va informati de la aeroclubul dumneavoastra despre costul total al pregatirii si cum acesta este structurat (de exemplu daca include sau nu licenta).
De asemenea, ar fi important sa luati in considerare si alte costuri cum ar fi taxele aeroportuare, asigurarea, echipamentul si altele.
Este important sa obțineți toate detaliile necesare despre costuri și ce este inclus în preț, înainte de a lua o decizie.