| alexionut45 a întrebat:

cati ani se face facultatea de fizioterapie sau kinieoterapie.

3 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

4 ani.

| FlorenceVi a răspuns:

3 ani

| LexaHD a răspuns:

Buna! Facultatea de medicina generala, dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an, trebuie sa sustii un examen important, rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat, din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.deci un calcul 6(facultatea)+1(stagiatura)+3(medic de familie)sau 5(alte specializari)=intre 10 si12 ani.